Tomasz Stańko NY Quartet i Kroke w Warszawie Singera!

Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Już we wtorek, 27go sierpnia, w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie, w ramach X edycji festiwalu Warszawa Singera  połączą się siły nowojorskiego kwartetu Tomasza Stańki i zespołu Kroke!

Spotkanie różnych muzycznych światów. W części pierwszej Stańko jako solista-improwizator prowadzić będzie dialog z nawiązującymi do tradycji klezmerskiej frazami granymi przez Kroke. W części drugiej zaprezentuje swój nowy kwartet, z którym nagrał „Wisławę”, album pełen sugestywnych motywów, natchnionego grania i brawurowych improwizacji – dźwięków, jakimi New York Quartet brzmi na żywo. Lirycznej i drapieżnej trąbki lidera, nasyconej południowym temperamentem stylistyki pianisty Davida Vierllesa, wyrafinowanego poczucia czasu sekcji rytmicznej basisty Thomasa Morgana i perkusisty Geralda Cleavera. Oprócz repertuaru z albumu „Wisława”, zespół zagra nową kompozycję Stańko, napisaną specjalnie na tę okazję.

Tomasz Stańko - polski trębacz i kompozytor jazzowy – genialny, oryginalny i twórczy. Od niemal dekady regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”, New York Times pisze o nim: „trębacz wolności ducha, myśli i jazzu”. Stańko zaczął grać pod koniec lat 50. w Krakowie. Obecnie swój czas dzieli między Warszawę i Nowy York, gdzie mieszka i tworzy od 2008 roku. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Tonym Oxley’em, Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. Jako lider wydał 37 albumów, m.in. takie tytuły jak „Balladyna”, „Litania” „Soul of Things” i „Suspended Night”, jest też autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

Kroke – trio Tomasza Kurkuby (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas), o którym mówi się: „na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni” (Jon Lusk, BBC). Artyści od początku tworzyli muzykę mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej z silnymi wpływami bałkańskimi, by z czasem wzbogacić ją o elementy jazzu i word music, tworząc swój własny, charakterystyczny styl. Współpracowali m.in. z Peterem Gabrielem, Nigelem Kenedym, Edytą Geppert, Krzysztofem Herdzinem, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, norweskim triem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem oraz Mają Sikorowską. Zespół wydał kilkanaście albumów, z których „The Sounds of the Vanishing World” otrzymał prestiżową Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej za rok 2000 a „Ten Pieces to Save the World” był na 2. miejscu europejskiej listy World Music Charts.

Wejściówki (25 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl. Miejsca nie są numerowane.

Więcej informacji na temat muzycznego programu Warszawy Singera TUTAJ. 

Tagi: