Rafał Sarnecki wyrusza do Chin!

Autor: 
Redakcja

12 września 2013r zespół Rafał Sarnecki Quintet wyruszy w trasę koncertową po Chinach. Trasa przebiegać będzie przez główne miasta Chin takie jak Pekin, Szanghaj oraz Tianjin. Będzie to dość wyjątkowe przedsięwzięcie muzyków z Polski, Chin oraz USA. Repertuar koncertów będzie składał się z kompozycji lidera zespołu - Rafała Sarneckiego, pochodzących z trzech nagranych przez niego płyt. Razem z Rafałem wystąpią muzycy mieszkający na stałe w Pekinie – Chińczycy oraz Amerykanie. Będą to czołowi muzycy pekińskiej sceny jazzowej. W programie trasy koncertowej przewidziano 5 koncertów jazzowych oraz 3 wykłady połączone z warsztatami muzycznymi prowadzonymi przez Rafała. Trasa została zorganizowana dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Rafał Sarnecki - Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Już w 2002 roku został zauważony na "Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002", gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Od 2005 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie po otrzymaniu stypendium naukowego rozpoczął studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. Koncertował w wielu krajach Europy, w Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Michael Patches Stewart, Ben Wendel, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan, Adam Pierończyk czy Zbigniew Wegehaupt.

Na początku 2008r Rafał nagrał z własnym kwartetem swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną: "Songs From A New Place". Płyta zawiera kompozycje Rafała i ukazała się w sklepach w październiku 2008r. W 2009 roku była nominowana do nagrody FRYDERYK 2009 w kategorii "Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku." W lutym 2011 ukazała się druga płyta zatytułowana "The Madman Rambles Again". Płyta została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent i jest aktualnie w dystrybucji w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau czy Esperanza Spaulding. Nowy album zdobył już wiele pozytywnych recenzji w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił “The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo “Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie “Wyróżnienie Roku 2011”.

Skład zespołu:

Rafał Sarnecki – gitara (PL)
Nathaniel Gao – saksofon altowy (USA)
Xia Jia – fortepian (Chiny)
Zhang Ke – kontrabas (Chiny)
Alex Morris – perkusja (USA)

Plan trasy:

12.IX.2013 - Koncert w Jianghu Bar - PEKIN
13.IX.2013 - Wykład w Tianjin Conservatory oraz koncert w Xian Art Center - TIANJIN
15.IX.2013 - Koncert w JZ Club - SZANGHAJ
16.IX.2013 - Wykład w szkole JZ - SHANGHAJ
17.IX.2013 - Wykład w Bejing Contemporary Music Academy - PEKIN
20.IX.2013 - Koncert w Zajia - PEKIN
21.IX.2013 - Koncert w East Shore - PEKIN
 


"Bardzo ciekawa płyta, świetnie napisana, doskonale zagrana. Rafał Sarnecki to kompozytor i muzyk o którym na pewno usłyszymy. Czuje się nowojorski touch. Kompozycje są spójne, ciekawe. Doskonale się tego słucha. Bomba. Gorąco polecam."
- Tomasz Stańko o płycie „The Madman Rambles Again”

"Kompozycje własne Sarneckiego łączą górnolotny liryzm, właściwy polskiej kulturze muzycznej, z niespotykanym, całkowicie rozbrajającym sposobem budowania długich i zawiłych fraz muzycznych".
- Howard Reich, 9.11.2010. Chicago Tribune

Tagi: