Miłość na wygnaniu według Arooj Aftab, Vijaya Iyera i Shahzada Ismaily

Autor: 
mat. wydawcy
Autor zdjęcia: 
mat. wydawcy

Arooj Aftab, Vijay Iyer i Shahzad Ismaily wydali wspólny album Love In Exile w  Verve Records. Od wczoraj jest dostepny na polskim rynku.

"Nasza muzyka to proces" - mówi Vijay Iyer. " 'To Remain/To Return' to nie tylko melodia, to narodziny utworu. Shahzad i ja tworzymy melodię, powoli i delikatnie ja przekształcamy, podczas gdy głos Arooj sunie po niej jak ciemny księżyc."

"Ten utwór oddaje emocje niepokoju i wściekłości, jakie wywołuje rozłąka dwojga ludzi połączonych silną więzią" - wyjaśnia Arooj Aftab nawiązując do tytułu Love in Exile.

"Wszyscy dajemy z siebie to, co najlepsze" - dodaje Shahzad Ismaily. "Są to, w moim przypadku rytmy euklidesowe, uzupełnione przez krystalicznie czyste brzmienie klawiszy Vijaya i głębię głosu Arooj. Nieustannie się rozwijamy. Jestem szczęśliwy i wdzięczny."

Love In Exile urzeka niespiesznie rozwijającymi się kompozycjami. Głębię dźwięku osiągnięto dzięki minimalnemu instrumentarium: Vijay Iyer na instrumentach klawiszowych, Shahzad Ismaily na basie i syntezatorze Mooga oraz Arooj Aftab śpiewająca niezwykłym głosem Urdu. Niesamowite melodie i poruszające wokale, tworzą album oszałamiająco piękny. Love In Exile został nagrany na żywo w nowojorskim studiu z minimalną edycją. Każde jego kolejne przesłuchanie pozwala odkrywać nowe aspekty świata dźwięków i nowe odczucia.

Ten projekt jest mi bardzo drogi” - mówi Iyer. „Tworzenie muzyki z Arooj i Shahzadem jest doświadczeniem duchowym. Stałem się świadkiem muzyki, spoglądającym jakby z góry. Jestem pod wrażeniem naszych niespokojnych, tajemniczych utworów. Wydaje się, że przybywają już w pełni utworzone, jakby z innego wymiaru. Nie mogę się doczekać, aż wszyscy to usłyszą, poczują i będą żyć tą płytą. "

Trio współgra ze sobą w sposób przemyślany i pełen wdzięku, a elegancja i emocje towarzyszą tu każdej frazie. Jednak ich muzyka ma również głębszy, duchowy wymiar. Jest niczym nośnik połączony z wyższą mocą.

Tworząc w czasie rzeczywistym, bez żadnych wcześniejszych przygotowań, trzej muzycy kreują wyjątkową przestrzeń zarówno dla siebie, jak i dla publiczności. Wspominając ich pierwszy występ, Aftab mówi: "Vijay i Shahzad byli zamknięci w swojej grze i nie było jasne, czy oni robią to, co ja, czy ja robię to, co oni. Byliśmy jak ryby na głębinie”. Światło słoneczne przebija się przez głęboką wodę, która rozmywa indywidualne granice i wzmacnia wspólną energię. Ismaily nazywa to "odprężeniem w toni tego, co jest wokół". Love In Exile to siła muzyki, która nas porusza i rozbudza miłość.

O Trio:

Po ich pierwszym wspólnym występie w 2018 roku w Nowym Jorku, muzycy  zastanawiali się nad tym co dokładnie wydarzyło się na scenie.  "Poczuliśmy to od pierwszej chwili" - wspomina Iyer. "Byliśmy oszołomieni i powiedzieliśmy: Nie wiemy, co się właśnie stało. Ale czujemy, ze powinniśmy zrobić to jeszcze raz". Nie mieli przygotowanego wcześniej materiału. Silna chemia zaskoczyła nawet ich samych. Wspólne skupienie na tworzeniu w czasie rzeczywistym pozwoliło im połączyć bas, fortepian i wokal w zapierający dech w piersiach jednolity dźwięk. To była muzyka chwili. Tu i teraz. Słowa nie mogły jej zdefiniować, ale publiczność mogła ją poczuć. Spontaniczne współtworzenie stało się definiującym podejściem zespołu podczas koncertów, które zagrali przed nagraniem debiutanckiego albumu.

Wokalistka Arooj Aftab, w 2021 roku otrzymała statuetkę GRAMMY w kategorii Best Global Music Performance. Swoimi hipnotyzującymi występami na żywo, zachwyca publiczność na całym świecie.
Vijay Iyer jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych pianistów. Wrażliwość i techniczna biegłość multiinstrumentalisty Shahzada Ismaily'ego uczyniły go legendą wśród muzyków takich jak nieżyjący już Lou Reed.

Tagi: