Joey Calderazzo i Glen Zaleski czyli nowości płytowe od Sunnyside Records

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Sunnyside anonsuje dwa nowe albumy, które ukażą się w drugiej połowie marca. W obu przypadkach nowojorscy pianiści w roli liderów projektu. Pierwsza z płyt to "My Ideal" Glenna Zaleskiego, druga natomiast to "Going Home" Joeya Calderazzo.

Glenna Zaleskiego mieliśmy okazję słuchać na żywo nie dalej jak miesiąc temu. Muzyk przyleciał do Polski na trasę koncertową Rafał Sarnecki Brooklyn Sextet, promującą najnowszą płytę polskiego gitarzysty "Cat's Dream".  Tym razem nowojorski pianista zadebiutuje w roli lidera. Jego muzyczna przeszłość obejmuje min. występy z artystami takimi jak Ravi Coltrane, Ari Hoenig, Lage Lund, Ben Van Gelder czy Melissa Aldana. Muzyk reprezentuje wielokulturowe i prężnie rozwijające się środowisko Brooklynu. Do współpracy pianista zaprosił równie młodych i zdolnych: basistę Dezrona Douglasa oraz perkusistę Craiga Weinriba. Materiał obejmuje dobrze znane kompozycje, jak również kilka autorskich kompozycji, wszystko jednak ma na celu ukazanie nowoczesnego podejścia do muzyki. Zaleski dorastał słuchając gigantów - Dave Brubecka oraz Billa Evansa, dlatego myśląc o nagraniu własnego albumu, pamiętał o tym, by podkreślić szacunek, jaki ma dla standardów jazzowych. Czekamy na płytę z niecierpliwością, bowiem u czytelników Jazzarium Zaleski ma spory kredyt zaufania, ze względu na współpracę z polskim gitarzystą, który już nieraz przysporzył nam powodów do dumy w Nowym Jorku.

Drugi zapowiadany przez Sunnyside album będzie nosił tytuł "Going Home". Joey Calderazzo to postać o ugruntowanej muzycznej przeszłości, o większym niż Glenn Zaleski doświadczeniu. Pianista działa na nowojorskiej scenie od blisko trzydziestu lat. Ostatnio znany ze współpracy min.  z Branfordem Marsalisem (słyszeliśmy go niedawno na znakomitej, wydanej w październiku ubiegłego roku płycie "In My Solitude" saksofonisty). Najnowsza płyta, która niebawem ukaże się na rynku została zarejestrowana w trio: po raz kolejny  z basistą Orlando le Flemingiem oraz perkusistą Adamem Cruzem. Album zawiera autorskie kompozycje pianisty oraz aranżacje dwóch standardów, które mają skupiać uwagę słuchacza na improwizacji i wzajemnym oddziaływaniu muzyków.