Jerzy Mazzoll gra solo a John Edwards, Gerard Lebik i Paul Lovens w trio - piąty dzień Lublin Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

23-go kwietnia w Centrum Kultury, w Lublinie, w ramach Lublin Jazz Festiwal z solowym koncertem wystąpi Jerzy Mazzoll. Zaraz po nim festiwalowa premiera. Na scenie pojawi się trio John Edwards, Gerard Lebik i Paul Lovens.

Jerzy Mazzoll to wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku l.90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal „Company Week”. Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley.

Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg, oczekiwana Responsio Mortifera i zaskakująca Rite of Spring Variation nagrana w duecie z Tomaszem Sroczyńskim.

Drugi koncert wieczoru to międzynarodowy projekt zainicjowany przez saksofonistę Gerarda Lebika nawiązujący do takich gatunków jak European Free Improvisation czy Free Jazz. Kooperacje muzyków z Niemiec, Anglii oraz Polski cechuje wyjątkowy sposób narracji muzycznej oparty na kolektywnej wolnej improwizacji eksplorującej tak obszary muzyki diatonicznej jak i nowatorskie poszukiwania w kontekście sonorystyki wykorzystującej rozszerzone techniki gry na instrumentach akustycznych.

Paul Lovens – perkusista, twórca nowatorskich technik gry na instrumentach perkusyjnych wykorzystujący w swoisty i niekonwencjonalny sposób klasyczne membranofony czy idiofony łącząc je z różnego rodzaju nieklasyfikowalnymi w pojęciu nomenklatury akademickiej obiektami dźwiękowymi. Oryginalne podejście do tworzenia dźwięku plasuje Lovensa w ścisłej czołówce awangardowych twórców którzy na przestrzeni ostatnich dekad zmienili bieg historii muzyki improwizowanej. Lovens od lat 70-tych jest perkusistą Alexandra von Schlippenbacha i Globe Unity Orchestra. współpracował z gigantami sceny free improv takimi jak: Cecil Taylor, Harri Sjöström, Günther Christmann, Eugene Chadbourne, Toshinori Kondo, Alan Silva, Evan Parker, Rudi Mahall, Aki Takase, Peter Brötzmann, Teppo Hauta-Aho, Mats Gustafsson, Thomas Lehn, Phil Wachsmann i Joëlle Léandre.Ma na koncie dziesiątki płyt dla takich wytwórni jak : FMP hatOLOGY, Okka Disk, Intakt Records.

John Edwards – jeden z najbardziej aktywnych muzyków sceny Londyńskiej. W latach 1990-1995 członek takich zespołów jak B-Shops For The Poor, The Honkies and GOD. Od 1995 stał się filarem londyńskiej sceny improwizowanej grając niemal z każdym z częstotliwościa od 150-200 koncertów rocznie. Został członkiem grup Evana Parkera występując w tym samym czasie z takimi artystami jak Roger Turner, Lol Coxhill, Maggie Nicols, Phil Minton, Tony Bevan, Veryan Weston, Elton Dean czy Mark Sanders. Jest najczęściej pojawiającym się muzykiem na arenie prestiżowych festiwali w Taktlos, Ulrichsburgu, Nickelsdorf, Budapeszcie, Nowej Zelandii czy USA.

Gerard Lebik – saksofonista, artysta dźwiękowy mieszkający we Wrocławiu. Tworzy na polu muzyki jazzowej, improwizowanej, eksperymentalnej i intermedialnej. Jest autorem instalacji i interwencji dźwiękowych.Tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notacje muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym używając media akustyczne i elektroniczne. Poszukuje na polu fenomenów audybilnych używając różnych narzędzi i technik: saksofony, generatory fal zopan, kompresory powietrza, magnetowidy VHS, obiekty video, software. W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną.Współpracował i występował z: Phil Minton, David Maranha, Eryck Abecassis, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Clayton Thomas, Satoko Fuji.

KTO? - Jerzy Mazzoll / John Edwards, Gerard Lebik, Paul Lovens
GDZIE? - Sala Czarna Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? - 23/04/2015, 19:00
BILETY? - 30 zł

Tagi: