September

Autor: 
Andrzej Kalinowski
The Claudia Quintet
Wydawca: 
Cuneiform
Dystrybutor: 
Cuneiform
Data wydania: 
31.10.2013
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
John Hollenbeck: perkusja, instr. perk; Red Wierenga: akordeon; Chris Speed: klarnet, saksofon tenorowy; Matt Moran: wibrafon; Drew Gress: kontrabas; (1,4, 7-10); Chris Tordini: kontrabas (2-3,5-6).

To już siódma płyta kwintetu Johna Hollenbecka - perkusisty, kompozytora i lidera The Claudia Quintet, nowojorskiego zespołu wykonującego konceptualny minimalizm z charakterystyczną dla jazzu motoryką. The Claudia Quintet, kreuje muzykę niemieszczącą się w tradycyjnych ramach jazzu, istniejącą poza jego głównymi nurtami, a jednak będącą, przynajmniej w kwestii brzmieniowej, mocno z jazzem związaną.

Twórczość Hollenbecka zorientowana jest na konceptualizm, który od kilkunastu lat interesująco rozwija się w Ameryce i Niemczech, stwarzając możliwości swobodnego sięgania po niemal wszystko we współczesnej muzyce, a pozostawiając porządkowanie rozmaitych zapożyczeń jedynie indywidualnemu wyborowi artysty. Na płycie September mamy do czynienia z wyraźnie zaznaczoną formą - precyzyjną aranżacją i jakby ilustracyjnym nastrojem, który charakteryzuje unisono klarnetu z akordeonem, przestrzenne brzmienie wibrafonu, ostinato kontrabasu i grającą nowoczesne rytmy perkusję. Słucha się tej płyty z dużą przyjemnością, wszak jest to potocznie mówiąc: muzyka dobrze napisana i perfekcyjnie wykonana przez doskonałych, precyzyjnie ze sobą zestrojonych instrumentalistów. September zawiera 10 kompozycji, w których usłyszymy wspomnienia prog i jazz-rocka w stylu Gentle Giant i Soft Machine, akustyczne przetworzenia muzyki elektronicznej, trans i odniesienia do Steve'a Reicha.

W stosunku do poprzednich albumów, więcej jest tu klimatów i wyrafinowania - nostalgicznego nastroju bliskiego muzyce teatralnej z jednej strony i znakomitej jazzowej pulsacji z drugiej. Jazz pojawia się zawsze tam gdzie tylko do głosu dochodzi kontrabas Drew Gressa i saksofon Chrisa Speeda, jak w kompozycji Interval Dig, która pozwala myśleć o The Claudia Quintet jako o zespole, którego wartość dla współczesnej muzyki improwizowanej jest niezwykle znacząca, zdecydowanie zasługująca na uwagę poszukiwaczy nowych brzmień i nurtów w muzyce.

20th Soterius Lakshmi; 9th Wayne Phases; 25th Somber Blanket; 22nd Love Is Its Own Eternity; 18th Lemons; 17th Loop Piece; 24th Interval Dig; 16th Mystic Klang; 12th Coping Song.