Part Of The Process

Autor: 
Piotr Wojdat
Modular String Trio
Wydawca: 
Multikulti Project
Data wydania: 
01.04.2016
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Sergiy Okhrimchuk - violin, Robert Jędrzejewski - cello, Jacek Mazurkiewicz - contrabass, electronics, Łukasz Kacperczyk - modular synth

“Part Of The Process” to pierwszy album formacji Modular String Trio, który ukazał się sumptem wytwórni Multikulti Project. Nazwa zespołu może być co prawda myląca, bo w skład grupy wchodzi czterech artystów, ale gdy się tylko chwilę zastanowić, łatwo odnaleźć w tym wszystkim głębszy sens. W gruncie rzeczy obcujemy tu z akustycznym trio: skrzypkiem Sergiy’em Okhrimchukiem, wiolonczelistą Robertem Jędzejewskim oraz kontrabasistą Jackiem Mazurkiewiczem. Wymienieni przeze mnie instrumentaliści są jednak dodatkowo wspomagani przez Łukasza Kacperczyka, który obsługuje syntezator modularny, wprowadzając w ten sposób do całej układanki element elektroniczny.

Ktoś, kto nie kojarzy zupełnie muzyków tworzących Modular String Trio, poprzez szybki rzut oka na zawarte tu instrumentarium, może odnieść mylne wrażenie, że płyta będzie jednorodna i z pewnością trudna do przebrnięcia. Z tej mąki nie będzie chleba? Nie tym razem. Okazuje się bowiem, że ten nietypowy jak na współczesny jazz zestaw instrumentów, nie jest wcale balastem dla występujących na płycie muzyków. Zaryzykowałbym nawet tezę, że ułatwia osiągnięcie celu, który stawia sobie wielu śmiałków: przynosi autorską wizję muzyki. Na nic się zdają gatunkowe odniesienia. Sam założyciel formacji Jacek Mazurkiewicz co prawda daje nam odpowiedź, pisząc, że jest to: “elektro-akustyczna improwizowana kameralistyka bliska współczesności”. Ale w ten sposób tak naprawdę tylko sygnalizuje słuchaczowi, z czym może mieć do czynienia.

O tym, że zespół komunikuje wszystko to, co ma do przekazania, przynajmniej w dwóch dialektach, była już mowa we wstępie. Jednym z nich są elektroniczne modyfikacje brzmienia w wydaniu Łukasza Kacperczyka. Są one jednak przede wszystkim uzupełnieniem dialogów, które nawiązują między sobą pozostali soliści. Robert Jędrzejewski komunikuje się w kolegami głównie językiem klasyki. Sergiy Okhrimchuk wprowadza z kolei elementy folkowe, głównie te wschodnie. A Jacek Mazurkiewicz balansuje gdzieś między sonorystycznymi eksperymentami, a klarowną niemal groove’ową rytmiką.

Improwizacje przynoszą muzykom na “Part Of The Process” bardzo dobre efekty wykonawcze. Narracja jest różnorodna, barwy dźwięków intensywne, a brzmienie zdaje się być niczym pomost między nowoczesnością i tradycją. Kontynuacją “Part Of The Process” jest kolejny album Modular String Trio. “Ants, Bees and Butterflies”, bo tak się nazywa, ma szansę dotrzeć do jeszcze szerszego grona słuchaczy, gdyż właśnie ukazało się nakładem portugalskiej wytwórni Clean-Feed Records.
 

1. MST 01.00.01, 2. MST 01.00.02, 3. MST 01.00.03, 4. MST 01.00.04, 5. MST 01.00.05, 6. MST 01.00.06, 7. MST 01.00.07, 8. MST 01.00.08, 9. MST 01.00.09