Nublu Orchestra conducted by Lawrence D. "Butch" Morris

Autor: 
Maciej Karłowski
Lawrence D. Butch Morris & Nublu Orchestra
Wydawca: 
Nublu Records
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

Lawrence D. „Butch” zasłynął wiele lat temu jako pomysłodawca i architekt zjawisjka zwanego conduction. Dla środowiska muzycznego wiązało się to z nie lata zaskoczeniem, ponieważ wraz z rzuceniem się w wir dyrygencki i konceptualnych poszukiwać na polu muzyki improwizowanej Morris zrezygnował całkowicie z kariery instrumentalnej. A pamiętać przecież musimy, że jako kornecista zdobył sobie szacunek zarówno kolegów po fachu, jak i miłośników odważnego, wywodzącego się z free jazzu grania.

Jego najbardziej aktualne przedsięwzięcie Nublu Orchestra w swoich zasadniczych zamysłach odwołuje się do badań z kręgu conduction w sposób bezpośredni i jest ich najzwyczajniej w świecie kontynuacją. Zmienił się rzecz jasna entourage brzmieniowy, zmieniło się instrumentarium, przebyło elektroniki, a także otoczenie rytmiczne improwizowanych zdarzeń uległo modyfikacjom.

Dzisiejsza muzyczna propozycja Lawrence'a D. „Butcha Morrisa” wydaje się zanurzać zarówno w estetyce jazzowej, funkowej, silnie odwoływać się do koncertowej muzyki współczesnej, ale również brać pod uwagę, że muzyka to nie zbiór sztywnych reguł klasyfikacyjnych i o ile służy to twórczym zamysłom nie potrzeba obawiać się ani muzyki elektronicznej, ani twórczości techo.

Nublu to rzecz niezwykle eklektyczna, ale też eklektyzm ten wydaje się nie celem samym w sobie, ale nade wszystko narzędziem kreacji To także niezwykle barwna i sugestywna demonstracja jak może powstawać w trybie improwizatorskim kompozycja, i jakimi ścieżkami podążać w najbardziej zaskakujące artystyczne strefy dźwięku.

1. Sciubba Diving, 2. L.E.S Gardens, 3. Here Comes The Man, 4. Sketches Of NYC, 5. Downstairs, 6. Ladies, 7. Let's Do It, 8. City Light, 9. We Are The Ones, 10. Steppin' On Toes, 11. Under Sige, 12. Food Good