Jazz Now!

Autor: 
Piotr Wojdat
Alexander von Schlippenbach
Wydawca: 
Intuition
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
15.01.2016
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Alexander von Schlippenbach - piano

Niemiecki pianista Alexander von Schlippenbach to jedna z tych postaci europejskiego jazzu, która za pomocą swojej twórczości wyznaczyła rozwój tego gatunku na Starym Kontynencie. Założyciel Globe Unity Orchestra od kilkudziesięciu lat jest punktem odniesienia dla wielu pianistów próbujących swoich sił w wolnej improwizacji. Inni instrumentaliści również mają z czego czerpać, wszak von Schlippenbach był i wciąż jest artystą przecierającym szlaki, który nie zwykł osiadać na laurach. O tym, że wciąż ma coś ciekawego do powiedzenia, świadczą jego liczne występy w Polsce oraz kolejne nagrania. Dobrą passę wydawniczą pianisty podtrzymuje także album zaliczany do serii European Jazz Legends.

“Jazz Now!” to zapis koncertu w teatrze Gütersloh, który odbył się w  październiku zeszłego roku. Alexander von Schlippenbach wystąpił wtedy w kwartecie z dużo młodszymi od siebie Antonio Borghinim na kontrabasie, Heinrichem Köbberlingiem na perkusji oraz Rudim Mahallem na basowym klarnecie. I trzeba przyznać, że wpasowuje się z repertuarem w zamysł serii, którego celem jest przedstawianie ikon europejskiego jazzu. Rzecz jasna, nie usłyszymy tu tego wszystkiego, z czego znany jest niemiecki pianista. Jeśli jednak potraktować album jako pewnego rodzaju podsumowanie, to trzeba przyznać, że “Jazz Now!” może uchodzić za ciekawy wstęp do dyskografii Alexandra von Schlippenbacha.

 

W dużym skrócie można powiedzieć, że płyta z jednej strony ukazuje Niemca jako świadomego spadkobiercę klasycznych jazzowych dokonań. Dowodem tego stanu rzeczy są interpretacje utworów Erica Dolphy’ego, Herbiego Nicholsa i Theloniousa Monka. Jego wersje absolutnych kamieni milowych, za jakie należy uznać “Something Sweet Something Tender” czy “Epistrophy”, to powściągliwe wariacje na temat tych kompozycji. Niektórzy fani von Schlippenbacha mogą być nawet nieco zawiedzeni, że duch wolnej improwizacji nie ujawnia się w tym przypadku bardziej wyraźnie. Ale wątpliwości co do tego, że interpretacje klasyków znamionują klasę Niemca, już raczej mieć nie można.

W autorskim repertuarze, który również znajdziemy na “Jazz Now!”, Alexander von Schlippenbach pozwala sobie z kolei na bardziej odważne odchodzenie od jazzowej konwencji. Nie są to jednak radykalne improwizacje pozbawione jakichkolwiek ram kompozycyjnych. Panowie świadomie łączą tu klasycznie jazzowe inspiracje z free jazzowym feelingiem. A, że czynią to z klasą i z dużym wyczuciem - polecam przekonać się na własne uszy.

 

1. Gold Is WHere You Find It, 2. 12 Bars, 3. The Gig, 4. Serene, 5. The Bells Of St. K, 6. Tropi, 7. Something Sweet, Something Tender, 8. Devices And Desires, 9. Les, 10. Bishop, 11. Every Cloud, 12. Miss Ann, 13. Epistrophy