Classic! Live At Newport

Autor: 
Maciej Karłowski
Joe Lovano Quartet
Wydawca: 
Blue Note Records
Data wydania: 
29.07.2016
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
George Mraz - kontrabas; Lewis Nash - perkusja; Hank Jones - fortepian; Joe Lovano - saksofon tenorowy

Wszystko zamyka się w tytule. Classic! Klasyczny kwartet. Saksofon, fortepian, kontrabas i perkusja. W składzie odpowiednio Joe Lovano, Hank Jones, George Mraz i Lewis Nash, a więc creme de creme amerykańskiego jazzu.

Wcześniej w zespole tym grał Paul Motani i właśnie z tym legendarnym perkusistą formacja zarejestrowała dwa albumy „I’m All For You” w 2014 roku i rok później i „Joyouse Encounter”. Obydwa krążki były studyjne. Grupa, jako że gwiazdorska i pożądana przez świat jazzu, wyruszyła w trasę koncertową, w trakcie której Motiana zastapił Lewis Nash. Oto więc mamy rejestrację koncertu wieńczący tamtą trasę, dokonaną w Newport i jedną drobną zmianę w składzie, która co prawda odebrała nieco blasku zespołowi, ale żadną miarą nie osłabiła jazzowej potencji.

Dla fanów to z pewnością piękne dopełnienie zbiorów dyskograficznych Lovano, tym cenniejsze, że zadedykowane Hankowi Jonesowi i Robertowi Lundvalowi - dwóm wielkim i nie żyjącym już postaciom amerykańskiego jazzu.

A muzyka? Wiadomo jaka może być. Znakomita, jazzowa, klasyczna, z rozmachem kiedy zespół się rozpędza, liryczna i otulająca kiedy gra ballady. Jazz w postaci czystej, zagrany doskonale. Można czegoś więcej chcieć? Pewnie, że można tylko po co wtedy kupować sobie płytę Classic-Live At Newport?

 

1. Big Ben; 2. Bird's Eye View; 3. Don't Ever Leave Me; 4. I'm All For You; 5. Kids Are Pretty People; 6. Six And Four