The Bandwagon

Autor: 
Maciej Karłowski
Jason Moran
Wydawca: 
Blue Note
Dystrybutor: 
Pomaton
Data wydania: 
19.08.2003
Ocena: 
2
Average: 2 (1 vote)
Skład: 
Jason Moran – piano; Tarus Mateen - electric bass; Nasheet Waits – drums; Andy Moran – vocals; Claudio Moran – vocals; Bennie Chester – vocals

Pianista Jason Moran to wciąż nowa twarz w katalogu słynnej Blue Note. Nowa, pomimo że recenzowana płyta jest jego piątym autorskim krążkiem, trzeci z kolei "Black Stars" namaścił swoją obecnością wielki Sam Rivers, a krytycy Down Beat przyznali mu pierwsze miejsce w nowej kategorii "Rising Star". 

Aż chciałoby się pamiętając o tych laurach, pobiec do sklepu, w ciemno kupić najnowszy krążek i z zapamiętaniem oddać się we władanie muzyki. I przed takim właśnie zachowaniem chciałbym Państwa powstrzymać. Nie dlatego, że mamy płytę poniżej oczekiwań, ale dlatego, że w moim odczuciu jest ona pozycją nierówną, której momenty znakomite przyćmiewane są niekiedy zastanawiającymi wahnięciami stylistycznymi czy koncepcyjnymi.

Na wspomnianej "Black Stars", a i na wcześniejszych dwóch płytach, sprawa wydawała się jasna. Zespół grał stanowczo, jakby by pewny, dokąd zajdzie podążając swoją drogą, tutaj chwilami nie potrafię takiej konsekwencji dostrzec. I właśnie owe zawahania zapalają czerwone światło, zmuszając do zastanowienia, za kogo tak naprawdę chce uchodzić Moran. Na pewno jest muzykiem silnie związanym z estetyką akustycznego jazzowego combo, choć proste pojmowanie historycznej konwencji już mu nie wystarcza. Na pewno jest ciekawym improwizatorem i pomysłowym muzykiem, ale jakby jeszcze nie był gotów rozstrzygnąć, jaki kształt ma przybrać jego muzyka. Raz jest jak wytrawny erudyta, kiedy indziej trochę jak żartowniś, raz się zatapia w soczystym brzmieniu swego trio, aby szybko zniszczyć je pozwalając na zaskakująco dziwne wtręty wokalne. Konstruuje rzeczy świetne i za chwilę je niszczy. Być może jest zbyt wcześnie, aby myśleć o nim jak o liderze.

1. Intro; 2. Another One; 3. Intermezzo, Op. 118, No. 2; 4. Ringing My Phone (Straight Outta Istanbul); 5. Out Front; 6. Gentle Shifts South; 7. Gangsterism on Stages; 8. Body & Soul; 9. Infospace; 10. Planet Rock