Accelerated Projection

Autor: 
Piotr Wojdat
Roscoe Mitchell / Matthew Shipp
Wydawca: 
RogueArt
Data wydania: 
19.01.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Roscoe Mitchell - alto & soprano saxophones, flute; Matthew Shipp - piano

Taki duet reprezentantów amerykańskiej sceny kreatywnego jazzu to duet, o którym wielu mogłoby pomarzyć i z którym wielu chciałoby grać. Absolutna czołówka w swoich fachu, mimo dzielących różnic. Roscoe Mitchell to saksofonista o wielu twarzach, zawsze intrygujący - tak naprawdę aż od czasów AACM i Art Ensemble Of Chicago. Matthew Shipp to z kolei pianista młodszego pokolenia w amerykańskim jazzie, prezentujący niezwykle wysoki poziom gry na instrumencie, który idzie w parze z wszechstronnością. “Accelerated Projection” jest wspólnym dziełem obu panów. Nie jest w zasadzie niczym nowym w ich dorobku, gdyż omawiany album zahacza wręcz o materiał archiwalny. Słuchamy koncertu duetu z Sardynii, który odbył się w 2005 roku. A wydawcą jest francuski RogueArt.

Kto ciekaw, jaki przebieg miał koncert, może także znaleźć fragmenty wideo na YouTube. Zaangażowanie i kreatywność rzucają się w oczy, a przede wszystkim w uszy. Matthew Shipp wręcz kipi energią, do tego mocno przeżywa to, co aktualnie gra. Roscoe Mitchell jest bardziej dostojny, ale równie kreatywny, co jego muzyczny partner. Duże wrażenie robi także to, z jaką intensywnością wydaje z saksofonów i fletu kolejne dźwięki. Niejeden artysta mógłby mu pozazdrościć zadęcia.

“Accelerated Projection” składa się z siedmiu utworów, które prawdopodobnie są wynikiem improwizacji. Każdy z nich przykuwa uwagę maestrią wykonawczą obu instrumentalistów. Muzyka bywa bardzo dynamiczna, choć i nie brakuje momentów wyciszenia w duchu współczesnej kameralistyki. Jest w dużej mierze abstrakcyjna i odzwierciedla spontaniczne podejście do aktu twórczego. Szczęśliwie w przypadku Roscoe Mitchella i Matthew Shippa daje do wymierny efekt, o czym warto się przekonać na własne uszy. 

 

Accelerated Projection I; Accelerated Projection II; Accelerated Projection III; Accelerated Projection IV; Accelerated Projection V; Accelerated Projection VI; Accelerated Projection VII