Muzyka źródeł na Palm Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 

Tegoroczna edycja festiwalu Palm Jazz to nie tylko koncerty jazzowych legend: gitarzystów Mike’a Sterna i Ala Di Meoli, trębacza Randy’ego Breckera czy nestora polskiej improwizowanej pianistyki Adama Makowicza. W tym roku do Gliwic zawitają artyści, którzy w swojej muzyce zgłębiają dźwięki najstarszych tradycji. W październiku na scenie Centrum Kultury Jazovia zabrzmią dźwięki z Tunezji, Węgier, Syberii i Polski. Gitarzysta Dima Gorelik oraz śpiewaczka, skrzypaczka i rekonstruktorka instrumantów dawnych Maria Pomianowska poprowadzą otwarte etno-warsztaty.

Nazwać Vladiswara Nadishanę multiinstrumentalistą jest pewnym niedopowiedzeniem. Artysta gra na przeszło 200 instrumentach, z czego część to jego własne konstrukcje. Sitar, mandola, chanzy, bouzouki, kou xiang, khomus, morsing, darabuka, hang, udu, berimbao, bansuri, quena, kalyuka, zhaleyka, gayda, hu-lu-si, duduk, bawu, tsaaj nplaim to tylko kilka z nich.

Wraz ze swoim trio - z Davidem Kuchermannem (instrumenty perkusyjne) oraz Arminem Metzem (bas) - zgłębiają muzykę Kuzebarów - archaicznego plemienia, które miało zapoczątkować całą kulturę Syberii. Archeologiczne znaleziska Kuzebarów datowane są na 3000 lat przed Chrystusem.

Obok badań nad muzyką dawną z różnych części globu Nadishana zajmuje się także muzyką elektroniczną. Opracował nawet własną technikę produkcji muzyki, którą nazwał „sound microsurgery”. Nadishana Trio zagra w Gliwicach 16 października. 

Roby Lakatos to gwiazda cygańskich skrzypiec. Urodzony na Węgrzech muzyk uchodzi za odnowiciela tej tradycji, łącząc muzykę klasyczną z kolorową tradycją Romów i jazzem. Współpracował m.in. z Marthą Argerich i Stéphanem Grappellim. O jego grze z uznaniem wypowiadał się nawet wielki Yehudi Menuhin.

Na festiwalu Palm Jazz wystąpi Lakatos wystąpi 17 października w towarzystwie swojego stałego zespołu w składzie: Lászlo Bóni – drugie skrzypce, Jeno Lisztes – cymbały, Laszlo Balogh – gitara, Laszlo ‘Csorosz’ Lisztes – kontrabas i Kalman Cséki Jr. – fortepian.

27 października na Gliwickiej scenie zagra zespół, który chyba nieczęsto gości na festiwalach jazzowych - obchodzący w tym roku 60-lecie swego istnienia Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Dhafer Youssef to artysta, którego fanom jazzu przedstawiać nie trzeba. Temu znakomitemu grającemu na oud wokaliście poświęcimy niedługo oddzielny artykuł. Na swojej ostatniej płycie składa hołd Abu Nawasowi - żyjącemu na przłomie VIII i IX wieku naszej ery poecie, uznawanemu z jednego z największych twórców kultury arabskiej. 28 października będzie miał premierę kolejny krążek Youssefa: „Bird Requem”. W Gliwacach będziemy więc mieć szansę usłyszeć nowy materiał przedpremierowo. Artyście towarzyszyć będzie jego kwintet.

Na finał festiwalu usłyszymy muzykę inicjatora całego przedsięwzięcia - Krzysztofa Kobylińskiego. Muzyk związany w latach 80tych z Kapitanem Nemo (Bogdanem Gajkowskim) zaprosił tym razem do współpracy grającego na rosyjskim akordeonie bajan Borisa Malkowsky’ego, kwartet smyczkowy Dafo oraz trio Perły w składzie Reut Rivka Shabi – śpiew, Dima Gorelik – gitary i Tom Dayan  – perkusja.


16 października godzina 19.00
Centrum Kultury JAZOVIA Gliwice, Rynek 10 / Średnia 12
NADISHANA TRIO FEAT.DAVID KUCKHERMANN
Vladiswar Nadishana – multiinstrumentalista
David Kuckermann – instrumenty perkusyjne
Armin Metz – gitara basowa


17 października godzina 19.00
Centrum Kultury JAZOVIA Gliwice, Rynek 10 / Średnia 12
ROBY LAKATOS SEXTET
Roby Lakatos – skrzypce
Lászlo Bóni – drugie skrzypce
Jeno Lisztes – cymbały
Laszlo Balogh – gitara
Laszlo ‘Csorosz’ Lisztes – kontrabas
Kalman Cséki Jr. – fortepian (wstęp za zaproszeniami)

18 października godzina 13:00
Centrum Kultury JAZOVIA Gliwice, Rynek 10 / Średnia 12
Warsztaty ethno: Maria Pomianowska i Dima Gorelik

27 października godzina 19.00
MROWISKO,Centrum Kultury Studenckiej, Gliwice,ul.Pszczyńska 85
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK (bilety)

29 października, godzina 19.00
Scena Bajka, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3
DHAFER YOUSSEF QUINTET
Dhafer Youssef – śpiew, oud
Chander Sardjoe – perkusja
Phil Donkin – kontrabas
Kristjan Randalu – fortepian
Christian Ulbrich – dźwięk

31 października, godzina 19.00
Centrum Kultury JAZOVIA
Gliwice, Rynek 10 / Średnia 12
KONCERT MUZYKI KRZYSZTOFA KOBYLIŃSKIEGO
Krzysztof Kobyliński – instrumenty klawiszowe
Boris Malkowsky – bayan
Dafo String Quartet
Justyna Duda
Danuta Augustyn
Aneta Dumanowska
Anna Armatys
Perły
Reut Rivka Shabi – śpiew
Dima Gorelik – gitary
Tom Dayan  – perkusja
 (wstęp za zaproszeniami)