Palm Jazz: Ptasie Requem Dhafera Youssefa

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 

Dhafer Youssef tunezyjski multiinstrumentalista i wokalista będzie gwiazdą festiwalu Palm Jazz. 29 października zagra w gliwickim Centrum Kultury Jazovia - dzień po premierze swojej najnowsze płyty „Birds Requem”.

Dhafer Youssef jest jednym z tych artystów, którzy swoją muzykę znaleźli we wczesnym dzieciństwie - i już z nią zostali. Przyszedł na świat 19 listopada 1967 roku w portowym mieście Teboulba, na wschodnim krańcu Tunezji. Lekcje muzyki przekraczały możliwości ubogiej rodziny chłopca. Jednak muzyka znalazła go sama w dwóch miejscach - z jednej strony w meczecie, z drugiej na falach europejskich stacji radiowych. Gdy miał 5 lat zaczął śpiewać tradycyjne religijne pieśni Islamu. Jako nastolatek przeniósł się do Wiednia. To właśnie tam w klubie Porgy and Bess pierwszy raz zaprezentował publiczności swój muzyczny talent. Dziś legitymuje się austriackim paszportem, choć mieszka w Paryżu. Jego zakorzenienie w sufickiej tradycji wokalnej szybko spotkało się z zainteresowaniem największych europejskich poszukiwaczy muzycznych - na czele z wirtuozem kontrabasu Renaudem Garcią-Fonsem, norwegami -  trębaczem Nilsem Petterem Molværem i pianistą Bugge Wesseltoftem a także Paulo Fresu i licznymi muzykami z Austrii, w tym Wolfgangiem Muthspielem - z którym wspólnie nagrali album „Glow”. W 2001 roku Bill Laswell zaprosił Youssefa na do wzięcia udziału w  festiwal muzyki sakralnej w Hiroszimie, którego inicjatorem jest Dalai Lama…

Dhafer Youssef ma także polski epizod w swojej muzycznej karierze - jako wokalista i wirtuoz oud wielokrotnie koncertował u boku Anny Marii Jopek. Zagrał także na jej płycie „ID” a także koncertowej „Jo & Co”.

Na swej najnowszej płycie Yousseff, po licznych podróżach na obrzeża world-music postanawia wrócić do korzeni. Jak zapowiada artysta, zarówno swój głos jaki i talent instrumentalisty postanowił wykorzystać aż do granic możlwiości. 

Dhafer Youssef - nie tylko znakomicie śpiewa, ale pisze też bardzo piękne melodie. Właśnie to mnie w nim szczególnie zaintrygowało - zapowiada koncert w Gliwicach dyrektor Festiwalu Palm Jazz Krzysztof Kobyliński. 

CO? Dhafer Youssef Quartet na Palm Jazz Festival
KTO? Dhafer Youssef – śpiew, oud; Chander Sardjoe – perkusja; Phil Donkin – kontrabas; Kristjan Randalu – fortepian; Christian Ulbrich – elektronika
GDZIE? Gliwice, Centrum Kultury Jazovia, Rynek 10 / Średnia 12
KIEDY? 29 października 2013, godzina 19:00
BILETY? 40 PLN do nabycia w TicketPro