Jazz nad Odrą: Kenny Garrett - grając hijiki

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 

Ostatnia płyta Kenny Garretta Pushing The World Away pojawiła się w sklepach w wrześniu ubiegłego roku. Krążek jest trzecim albumem Garretta wydanym przez Mack Avenue Records. Saksofonista, kompozytor, lider zespołu dosłownie jak sugeruje tytuł albumu musiał „odrzucić” niekończący się napływ propozycji i usystematyzować priorytety w swoim kalendarzu tak, by móc zagłębić się w muzyce tworzonej na nową płytę. Na szczęście znalazł czas by wraz ze swoim kwintetem przyjechać do Polski. 10 kwietnia artysta wystąpi we wrocławskiej Hali Stulecia w ramach 50-tej edycji festiwalu Jazz nad Odrą.

"Nieustannie piszę, więc skomponowanie muzyki nie stanowi dla mnie trudności” mówi Garrett, który jest bez wątpienia obecnie najbardziej naśladowanym saksofonistą jazzowym. "Dużo podróżowałem z moim zespołem, jednak w czasie trasy koncertowej nie ćwiczyliśmy nowego materiału. Nagranie nowego albumu wymaga sporo przygotowań i żeby zdefiniować muzykę, musiałem „odejść” aby teraz czuć się zadowolonym i obdarowanym przez te utwory”.
Utwory z Pushing the World Away pozwalają dostrzeć, że Garrett dojrzewa ciągle jako kompozytor. Mulgrew Miller, pinista, jego wieloletni bliski przyjaciel napisał ostatnio, jeszcze przed śmiercią w DownBeat: "Kenny od zawsze miał wspaniałe brzemienie. Miał swoje własne, niepowtarzalne brzmienie, ale [dzięki własnym kompozycjom] to brzmienie przekształciło się w zniewalący, urzekający, poetycki głos”.

Garrett z kolei, ukłonił się w kierunku Millera, którego znał przez ponad 30 lat, otwierającym album utworem: "A Side Order of Hijiki", który zdecydowanie nie dotyczy przygotowania wodorostów hijiki. "Żadne wodorosty" mówi Garrett, który nagrał bardzo ekspansywne solo na saksofonie altowym w tym utworze. "Tak naprawdę, wodorosty były słowem, którego Mulgrew używał do opisania mojego stylu gry. Powiedziałby „Słyszałem jak grasz hijiki”. (Hijiki to rodzaj brązowych alg wykorzystywanych w kuchni azjatyckiej o słodkawym smaku. Są składnikiem wielu zup i sałatek, stanowią doskonały dodatek – przyp.red.).

Garrett na płycie oddaje hołd swoim przyjaciołom i bohatorom. Wśród nich znajdują się: Chick Corea, Chucho Valdés, Sonny Rollins, Donald Brown. Stanowi to pewnego rodzaju pomost z albumem Garretta z 2012 roku Seeds From The Underground. Krytyka okrzyknęła tę płytę jako album bliźniaczy. Ale sam kompozytor mówi: "Po prostu pisałem. Na przykład, podczas mojej podróży do Gwadelupy skomponowałem beztroski kawałek o Wyspach Karaibskich, które przywodził mi w pamięci Sonny Rollinsa. Nazwałem go 'J'ouvert', co znaczy po kreolsku karnawał. (…) Mam nadzieję, że Sonny'emu się spodoba”.

"Hey, Chick" jest eleganckim, wdzięcznym tańcem z ekpresyjnym solo Garretta na alcie. "Ma cechy hiszpańskie, marokański klimat” mówi Garrett, "to jest coś, co przywołuje mi w pamięci grającego Chicka (…)”.

"Chucho's Mambo" z Rudy Birdem na instrumentach perkusyjnych i Ravi Bestem na trąbce jest kubańską salsą w interpretacji Garretta. Saksofonista mówi o Valdésie: "Próbowaliśmy grać razem, ale nie udało mi się dostać wizy na Kubę. Ale komponowaliśmy dla siebie wzajemnie”. Dodaje z dumą: "Chucho i ja świętujemy tego samego dnia urodziny (9 października – przyp.red.)”.

Obecnie trzon zespołu Garretta stanowią: Vernell Brown (pn), Corcoran Holt (db) i McClenty Hunter (dr). Na płycie oprócz nich zostali zaproszeni goście: Benito Gonzalez (pn), perkusiści: Marcus Baylor i Mark Whitfield Jr. oraz wspomniani wcześniej Rudy Bird i Ravi Best.

Pushing the World Away jest siedemnastym albumem 52-letniego Garretta jako lidera, w szczytowej formie jego możliwości, zarówno jako saksofonisty jak i kompozytora. Został on powołany do oczyszczenia swojej drogi, tak by mógł sięgnąć jeszcze głębszych pokładów swojej czystej sztuki.

CO? Kenny Garrett Quintet na festiwalu Jazz nad Odrą
KTO? Vernell Brown - piano; Corcolan Hort - bass; McClenty Hunter - drums; Kenny Garrett – alt sax; Rudy Bird –perc
GDZIE? Hala Stulecia, Wrocław
KIEDY? 10 kwietnia 2014
BILETY? 140/110/80 PLN 
KASA IMPARTU UL. MAZOWIECKA 17 otwarta od poniedziałku do piątku godz. 12.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed koncertem tel. (071) 341 94 32 rezerwacje@impart.art.pl