Znamy program tegorocznego Ljubljana Jazz Festival!

Autor: 
Redakcja

Coż może być piękniejszego od lipcowego tygodnia w Ljubljanie w towarzystwie... Petera Brötzmanna? 2 lipca rozpoczyna się 54 edycja tej imprezy. W tym roku programem opiekowali się razem dyrektor festiwalu - Bogdan Benigar - oraz szef portugalskiego wydawnictwa Clean Feed - Pedro Costa. Efektem tej współpracy jest niezwykle mocny line up, którego głównym bohaterem jest ikona free - Peter Brötzmann. Jego saksofon usłyszeć będzie można codziennie. Na inaugurację w kwartecie o jakże zagadkowej nazwie Sax & Drums. Dwóch saksofonistów - Brötzmann i Ken Vandermark. Dwóch bębniarzy: Hamid Drake i Chad Taylor. Wystarczy?

Następnego dnia na rozgrzewkę zagra Vandermarkowe Side A (z Chadem Taylorem i Havardem Wiikiem) oraz słoweńsko-włoskie Cene Resnik Quartet. Na finał tego dnia Brötzmann pojawi się na scenie w towarzystwie Hamida Drake’a oraz znanego nam dobrze gimbristy Mokhtara Gani.

Piąty lipca otworzy koncertowo skład, którego płyta zyskała wśród naszych autorów miano płyty roku - duet Brötzmann - Jason Adasiewicz. Po nich publiczność zagospodaruje skandynawski kwartet „The Basement Sessions” jednak prawdziwe zaskoczenie przyjdzie późnym wieczorem, gdy na scenie, na której jeszcze przed chwilą tryskała ślina wielkiego niemieckiego awangardzisty, do fortepianu zasiądzie związana z wydawnictwem ACT, znana między innymi z duetów z Chickiem Coreą -  Hiromi.
Ostatni dzień festiwalu będzie należał do Portugalczyków. - na czele ze znanym z nagrań dla krakowskiego Not Two Rodrigo Amado i jego Motion Trio. Późnym wieczorem kolejny nietypowy mix - niemiecko-brytyjskie trio Brötzmann/Edwards/Noble a po nich legendarny David Murray i jego Infinity Quarete - z gościnnym udziałem Macy Gray. Tak. Tej Macy Gray. Co na to Brötzmann? Warto pojechać do stolicy Słowenii by zobaczyć jego minę.

A tak serio - tegoroczny festiwal w Ljubljanie to znakomity zestaw współczesnych awangardzistów w pięknym klimacie i przestrzeni. A Hiromi i Macy Gray? Jazzarium radzi: Jak dają, to bierz! Wszelkie informacje na temat Ljubljana Jazz Festival znaleźć można tutaj

Tagi: