Polskie akcenty na Edinburgh Jazz & Blues Festival

Autor: 
Redakcja

Listen / Touch / See - Polska Arts in Edinburgh 2012 to projekt przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Od połowy lipca do września polska kultura gościć będzie na scenach czterech festiwali organizowanych w Wielkiej Brytanii. W dniach 20-29 lipca podczas Edinburgh Jazz & Blues Festival zaprezentuje się polska scena muzyczna.

Pierwsza edycja festiwalu, uznawanego dzisiaj za jeden z najbardziej prestiżowych w Europie, odbyła się w 1978 roku. Jego pomysłodawcą jest gitarzysta Mike Hart. Każdego roku festiwal gromadzi artystów z całego świata, prezentujących muzykę bluesową, jazz oraz muzykę improwizowaną w pełnej gamie stylistyk. W tym roku podczas festiwalu usłyszymy pięć koncertów w wykonaniu polskich artystów.

25 lipca na scenie Salon Elegance zaśpiewa Aga Zaryan, której towarzyszyć będzie zespół w składzie: Michał Tokaj, David Dorużka, Michał Barański i Łukasz Żyta. Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistka jazzową młodego pokolenia. Przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem w Polsce pięciu albumów, w tym złotego, platynowego i multiplatynowego.

Kolejnego dnia w The Queen's Hall wystąpi Marcin Wasilewski Trio. To swoisty fenomen polskiej sceny jazzowej. Jest jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia oraz jedna z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mająca już stałe miejsce na rynku światowym. Współpraca z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu, nagranie trzech płyt dla legendarnej, prestiżowej wytwórni ECM Records, uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to, poza sukcesami Tomasza Stańko, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu. Muzycy Trio Wasilewskiego to światowa czołówka jazzu. Są znani z wybitnych nagrań z Tomaszem Stańko dla prestiżowej wytwórni ECM oraz ze współpracy z takimi mistrzami improwizacji jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen.

Trzecim polskim akcentem edynburskiego festiwalu będzie Maciej Obara Quartet, który wystąpi na scenie The Bosco Theatre. Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani. Obaj muzycy pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Projekt Maciej Obara Quartet to nie tylko podsumowanie współpracy muzycznej z tego okresu, ale przede wszystkim wspólna praca nad płytą ''Equilibrium'', której premiera odbyła się 27 listopada 2011 r na festiwalu Jazztopad we Wroclawiu. W sekcji grają Maciej Grabowski na kontrabasie i Krzysztof Gradziuk na perkusji. Nowy kwartet Obary to zupełnie inne spojrzenie na energię muzyczną, tym razem osadzona w kontekście harmonicznym, europejsko brzmiącej sekcji rytmicznej.

28 lipca na scenie The Bosco Theatre pojawi się Profesjonalizm Marcina Maseckiego. Sekstet jazzowy Marcina Maseckiego składa sięz trębacza, dwóch saksofonów na zmianę z klarnetami, oraz klasycznej sekcji rytmicznej z pianinem na czele. Materiał muzyczny został skomponowany przez band lidera w połowie 2010 roku za namową warszawskiego Domu Kultury Śródmieście. Masecki sięgnął tu do swoich korzeni i wszedł w dialog amerykańską muzyka jazzową z bujnego okresu 1920-1950. Warto też wspomnieć, że jest to pierwszy autorski projekt Maseckiego, w którym prezentuje się on nam w pełni jako kompozytor. W kwietniu 2011, po legendarnej czterodniowej rezydencji koncertowej w klubokawiarni Chłodna 25 Profesjonalizm wszedł do analogowego studia mgr Macieja Cieślaka i dokonał rejestracji muzycznej w prawie przedwojennych warunkach audio. Płyta otrzymała nazwę "Chopin Chopin Chopin".

Mitch & Mitch i Incredible Combo będzie ostatnim polskim wykonawcą tegorocznego Edinburgh Jazz & Blues Festival. Grupa zaprezentuje się 28 lipca na scenie Teatro Spiegeltent.

Kompletny program festiwalu dostępny jest pod adresem http://www.edinburghjazzfestival.com/2012-programme.html