Oleś Brothers & Antoni Gralak oraz Cracow Jazz Collective drugiego dnia Jazz Jantar 2017

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Drugiego dnia marcowej odsłony festiwalu Jazz Jantar 2017, w klubie Żak wystąpią Oleś Brothers w towarzystwie Antoniego Gralaka, z projektem "Primitivo". Jako drugi koncert wieczoru, usłyszymy Cracow Jazz Collective.

„Primitivo” odsyła nas do muzyki u jej zarania i prapoczątków, do jej pierwotnej wiarygodności i niezmąconej szczerości przekazu, do radości wspólnego muzykowania. Zarówno muzyka europejska, która wypracowała mechanizm kamuflowania emocji i odeszła w stronę abstrakcji, jak i ta spoza Europy mają wspólny pień, z którego wyrastają. Poszukiwanie owego pnia - jego istoty, oraz tego, co pod nim, stało się punktem wyjścia do koncepcji primitivo, jak i próbą odpowiedzi na pytanie gdzie zaczyna się muzyka i jakie są jej praatomy - można przeczytać w notce wydawcy albumu, na którym spotykają się dwie nieomal instytucje polskiego jazzu kreatywnego.

Z jednej więc strony nieoceniony Antoni „Ziut” Gralak - postać tyleż twórcza i stale na scenie obecna, co wymykająca się stereotypom. Dawniej przedstawiciel off-jazzu, ożywczego nurtu polskiej jazzowej awangardy lat 80-tych, która zainspirowała min. trójmiejskich yassowców (Gralak grał choćby w Free Cooperation, Young Power czy Tie Break), dziś jeden z filarów polskiej trąbki, którego grę usłyszeć można na niezliczonych płytach artystów różnych muzycznych stylistyk (od Stanisława Soyki przez Marcina Świetlickiego po grupę Pogodno czy Justynę Steczkowską), a także na płytach jego formacji autorskich: ludowo-jazzowy Graal i transowo-elektroniczny, piosenkowy projekt Yeshe.

Z drugiej jedna z najlepszych krajowych sekcji rytmicznych: Marcin i Bartłomiej ‘brat’ Olesiowie, znakomicie zgrany duet od dwóch dekad współpracujący z czołówką polskiej sceny jazzowej, w tym właśnie z wybitnymi trębaczami z Tomaszem Stańką i Andrzejem Przybielskim na czele. Samowystarczalni, nagrywający razem i osobno, bardzo doświadczeni także w formule tria, na polu którym to polu złotymi zgłoskami zapisać należy płyty z Przybielskim i Mikołajem Trzaską, czy też nowsze osiągnięcia: projekty Komeda Ahead z Christopherem Dellem, Sefardix z Jorgosem Skoliasem czy też współpracę z niemieckim klarnecistą Theo Jörgensmannem. O tym, że Marcin i Bartłomiej ‘brat’ Oleś wciąż są na fali, najlepiej świadczy fakt uznania ich za Polskiego Jazzowego Wykonawcę Roku 2016 przez kolegium JazzPressu i RadioJazz.FM.

Koncert Cracow Jazz Collective będzie kolejną na Festiwalu Jazz Jantar okazją do usłyszenia przedstawicieli rosnącego w siłę młodego środowiska jazzowego z Krakowa. Uformowanie się ośmioosobowego zespołu muzyków, których przyjaźń personalna i muzyczna wykuwała się w legendarnym krakowskim Jądrze Jazzu, a którzy dziś na co dzień współpracują ze sobą w składach takich jak m.in. NSI Quartet, New Bone czy PeGaPoFo dało pianiście Mateuszowi Gawędzie asumpt do rozwinięcia skrzydeł w roli kompozytora. 

Świeże, kreatywne podejście do kompozycji z ogromnym szacunkiem do klasycznych dokonań twórców takich jak Komeda czy Trzaskowski z jednej strony, Ornette Coleman z drugiej, silnie obstawiony zespół stanowiący krakowski all-star band młodego pokolenia to wszystko, co Cracow Jazz Collective i album No More Drama czyni zjawiskiem nie do pominięcia.

CO? – Jazz Jantar 2017: Oleś Brothers & Antoni Gralak / Cracow Jazz Collective
KTO? – Oleś Brothers & Antoni Gralak: Antoni Gralak, Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś / Cracow Jazz Collective: Mateusz Gawęda, Cyprian Baszyński, Dominik Mietła, Marcin Ślusarczyk, Sławomir Pezda, Bartłomiej Prucnal, Alan Wykpisz, Dawid Fortuna
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 17/03/2017, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł / 15 zł


 

Tagi: