Jazz Jantar 2021: Jerry& ThePelcianSystem i Training X

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)

Dziś na scenie gdańskiego Kulbu Żak wystapi Jerry&ThePelcianSystem oraz Trainnig.

Saksofonista Jerzy Mączyński, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stypendysta duńskiego  Syddanskmusikkonservatorium. W 2018 roku rozpoczął studia magisterskie w  prestiżowej szkole Berklee College of Music na kierunku contemporary music performance. Współzałożyciel freejazzowego kolektywu P.E. Quartet, z którym w roku 2018 wydał  album zatytułowany „Cokolwiek”. Leader konceptu muzycznego Jerry&ThePelcianSystem (2019 r. - album w serii wydawniczej ,,PolishJazz”). Cały czas poszukuje najróżniejszych brzmień. Jego styl jest silnie zakorzeniony w europejskiej awangardzie. „Sariani” to solowy projekt, w którym wykorzystał  saksofon jako narzędzie do produkowania poszczególnych ścieżek autorskich kompozycji. Całość można rozumieć jako szeroko pojętą muzykę elektroniczną. 

Max Andrzejewski i Johannes Schleiermacher to muzycy wyjątkowo zapracowani - wydają po kilka albumów rocznie, współpracują z takimi postaciami i projektami jak Hütte, Sandra Hüller, Pranke, Charles Gayle Trio, Jimi Tenor czy Shake Stew, ale w napiętym grafiku postanowili znaleźć miejsce także dla spontanicznego, wolnego od presji i ściśle określonego kierunku grania we dwóch. Jak to często bywa w przypadku przedsięwzięć zainicjowanych wyłącznie dla zabawy, udało im się odnaleźć wyjątkową, nową ścieżkę i tak narodziło się Training, które w ubiegłym roku wydało debiutancką EP-kę - "*x".
Free jazz, abstrakcyjna elektronika, elementy rocka czy ambientu - w utworach tego duetu można doszukać się wielu skrajnie odmiennych inspiracji, które udało się przekuć na spójne, nieco tajemnicze i przy wysokim stopniu zawiłości, zawierające zręby melodyjności brzmienie. O tym, jak bardzo plastyczna jest to muzyka może świadczyć również okazjonalna współpraca z gitarzystą Johnem Dieterichem, znanym z eksperymentalnego, noise rockowego Deerhoof, które w Polsce występowało między innymi na Off Festivalu w 2008 roku.

Występ podczas festiwalu Jazz Jantar będzie pierwszą okazją by usłyszeć Training w Polsce.

 

 

Tagi: