Dave Liebmann i Joe Lovano w hołdzie dla Johna Coltrane'a

Autor: 
Redakcja

Drugi czerwca 1967 roku to data dla jazzfanów szczególna i smutna. Tego waśnie dnia odszedł jeden z największych, a zdaniem wielu po prostu największy jazzman w historii John Coltrane. W tym roku obchodzimy 50 rocznicę śmierci Coltrane'a i w różnych zakątkach świata na różne sposoby obchody te będą celebrowane. Z pewnościąjednym z najważniejszych wydarzeń będzie premiera albumu Compassion - The music Of JOhn COltrane sygnowanego nazwiskami jednych z największych żyjących saksofonistów Dave'a Liebmanna i Joe Lovano.

Premiera to tym bardziej szczególna, że zawierać będzie muzykę, wcale nie nową. To co za nieco ponad miesiąc dostaniemy do rąk jako Compassion powstało dekadę temu na zamówienie Roberta Abela, producenta programu "Something Else" nadawanego w BBC, któremu zamarzyło się nagrać program z udziałem słynnej formacji Saxophone Summit.w 40 rocznicę śmierci Coltrane'a. z taką też propozycją zwrócił się do Dave'a Liebmanna. Jak z pewnością wszyscy pamiętają oryginalny skłąd tej formacji to na saksofonach Dave Liebmann, Joe Lovano (gościnnie grał z nimi również Ravi Coltrane), Phil Markowitz - fortepian, Billy Hart - perkusja i Cecil McBee - kontrabas. NIestety nie udało się go w 100 % odtworzyć go i tak w miejsce zajętego wówczas Cecila McBee pojawił się Ron McClure. Zastępstwo bez dwóch zdań znakomite i godne.

Zespół wszedł wóczas do legendarnego Clinton Recording Studio w Nowym Jorku i nagrał ponad 50 minut muzyki któą teraz dekadę od tamtego zdarzenia wyda na płycie kompaktowej Resonance Records. Oprócz muzyki album zawiera będzie liczącą sobie 24 strony książeczkę, a w niej liczne fotografie, a także eseje pióra Zeva Feldmana - producenta firmy oraz  słynnego amerykańskiego historyka muzyki, dzinnikarza i producenta, Ashleya Khana. Album ujrzy światło dzienne 2 czerwca.

A oto pełna track lista płyty:  

1. Locomotion (6:16), 2.  Central Park West/Dear Lord (8:16), 3. Olé (8:44), 4. Reverend King (5:26), 5. Equinox (6:44), 6. Compassion (17:32)A

Tagi: