Directions in Music: Chet Baker - w Haris Piano Jazz Bar

Autor: 
Mateusz Magierowski

Autorski projekt Pawła Kaczmarczyka DIRECTIONS IN MUSIC to bez wątpienia  jedna z najciekawszych inicjatyw, jakie pojawiły się w ostatnim czsie na krakowskiej scenie jazzowej. Lider z towarzyszącymi mu kontrabasistą Maciejem Adamczakiem i perkusistą Dawidem Fortuną prezentuje własne aranżacje utworów jazzowych klasyków, zapraszając do wspólnego grania muzyków, reprezentujących różne pokolenia i nurty polskiego jazzu. We wtorkowy wieczór w krakowskim Haris Piano Jazz Bar dzięki za sprawą Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band oraz trębacza Roberta Murakowskiego rozbrzmiała muzyka Cheta Bakera.

Zaprezentowany repertuar był przekrojem twórczości legendy jazzowej trąbki. Nie mogło zabraknąć  znanych, nie tylko uchu jazzowego konesera, ballad. Nie zawsze jednak były one zagrane wprost, w balladowym klimacie (świetna swingująca aranżacja "Time after time"). Koncert, podczas którego prócz znanych standardów zabrzmiały takie kompozycje jak  "Funk in Deep Freeze" z płyty "She Was Too Good To Me" czy "Bernie’s Tune", nagrane przez Bakera z kwartetem Gerry’ego Mulligana zwieńczyła zaaranżowana  w stylistyce bliskiej bossie novie kompozycja "Star Eyes" z albumu "White Blues".Klasą dla siebie był Paweł Kaczmarczyk, którego gra przywoływać mogła skojarzenia  z pianistyką Billa Evansa. Liryczną narrację przełamywały przede wszystkim energetyzujące partie solowe Dawida Fortuny, który potwierdził, że nie bez kozery cieszy się opinią jednego z najbardziej ekspresyjnych jazzowych bębniarzy w Polsce. W muzyce Bakera świetnie odnalazł się Robert Murakowski, przedkładający podczas koncertu nad brzmienie trąbki bardziej miękki ton fluegelhornu. 

Jazzowe jaskółki jakiś czas temu donosiły o planach Pawła Kaczmarczyka dotyczących nagrania nowego krążka dla wytwórni ACT przez jego formację Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band. Czy i w jakim stopniu utalentowany pianista skorzysta w pracy nad nową płytą z inspiracji nie tylko twórczością Cheta Bakera, ale także innych jazzmanów, których muzykę  prezentował w ramach cyklu DIRECTIONS IN MUSIC  (m.in. Freddie Hubbard, Jan Garbarek, Zbigniew Seifert czy Eric Dolphy)?  Z pewnością przekonamy się o tym po jej, miejmy nadzieję, rychłej premierze.