Directions in Music: Ray Charles w Harris Piano Jazz Bar

Autor: 
Mateusz Magierowski

Muzyka legendy soulu i bluesa – Raya Charlesa rozbrzmiewała w piątkowy wieczór w krakowskim Harris Piano Jazz Bar. Kolejną odsłonę swojego autorskiego projektu Directions in Music zaprezentował wraz ze swoim zespołem (Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja) utalentowany krakowski pianista Paweł Kaczmarczyk. Partie wokalne były tego wieczora domeną jednego z najbardziej oryginalnych głosów w polskiej muzyce – Jorgosa Skoliasa. 

W wypełnionym po brzegi Harrisie zespół zaprezentował własne, jazzowe aranżacje utworów Charlesa, rozpoczynając od Beatlesowskiego „Yesterday”, które słynny Ray włączył do swojego repertuaru. 

Chwilę potem usłyszeć można było jeden z jego najbardziej znanych hitów - „Georgia On My Mind”. Przejmujący wokal Skoliasa, kontrapunktujący liryczną narrację sekcji rytmicznej i Kaczmarczyka pozwalał słuchaczom przenieść się myślą do świata, z którego wyrósł Martin Luther King. 

Druga część koncertu rozpoczęła się od groove’owej aranżacji „Unchain My Heart” którą momentami w klimaty fusion przenosił keyboardowymi dźwiękami Kaczmarczyk. Równolegle do solowych popisów młodego pianisty i Skoliasa toczył się dialog ognia (Dawid Fortuna) z wodą (Maciej Adamczak), momentami dynamiczny, innym razem, jak w „A Song for You” subtelny. W końcowej części koncertu nie mogło zabraknąć słynnego „Hit the Road Jack”.

Kolejny koncert z cyklu Directions in Music odbędzie się 9 czerwca, kiedy to trio Kaczmarczyk – Adamczak – Fortuna zaprezentuje wraz z Piotrem Baronem twórczość Dextera Gordona.