Sound Of Red

Autor: 
Bartosz Adamczak
Rene Marie
Wydawca: 
Motema Music
Dystrybutor: 
Motema Music
Data wydania: 
16.05.2016
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Rene Marie - piano, Elias Bailey bass, Quentin E. Baxter, drums, John Chin - paino, Etienne Charles - trumpet
Moje spotkanie z Rene Marie i jej płytą “Sound Of Red” było dość przypadkowe – muzyka pojawiła się w odtwarzaczu cyfrowym w pakiecie z innymi płytami. Już od pierwszych dźwięków jest przyjemne zaskoczenie – oto mamy do czynienia z głębokim, ciepłym głosem, który nie śpiewa standardów jazzowych I nie brzmi słodko jak tabun nastoletnich jazzowych gwiazd I gwiazdeczek, które pamiętam z przełomu wieków, a o których dzisiaj raczej słychać niewiele.
 
Rene Marie swoją pierwszą płytę nagrała w wieku 42 lat, a było to w roku 1999. Nie trzeba zresztą zaglądać w notkę biograficzną -  w głosie artystki słychać dojrzałość, bogactwo przeżyć zarówno życiowych jak i artystycznych. Dodajmy do tego bogactwa oryginalne melodie oraz teksty oraz fachowy zespół i mamy płytę, której słucha się bardzo przyjemnie.
 
 
“Sound Of Red” to jedenaście bardzo różnorodnych piosenek, które łączy brzmienie głosu Rene. Mamy tu i zmysłowe nuty tanga (tytułowe “Sound Of Red”), echa fado (“Certaldo”), podnoszący na duchu nie-protest song (“This is not a protest song”) obok beztroskiej piosenki do śpiewania przy przy przeprawie kajakiem przez rzekę (“Colorado River Song”) czy radosnej opowiastki o tym jak to jazz narodził się w Johannensburgu (“Joy Of Jazz”). “If You Were Mine” to przewrotna miłosna piosenka, chwyta linią basu, dodatkowo pojawia się tam zadziorne solo trąbki. “Go Home” to ckliwa ballada, ocierająca się trochę o banał, ale mimo wszystko broni się tekstem o zawiłych wyborach miłości. Równie liryczne, ale nie przesłodzone jest “Many Years Ago”. Moje trzy ulubione utwory to “Stronger Than You Think” intrygujący skromnym instrumentarium (bas, perkusja oraz zwielokrotniony wokal), “Lost” pozwalający i muzykom i wokalistce na odrobinę szaleństwa, oraz gospelowy w klimacie “Blessings”.
 
“Sound Of Red” to płyta, która powinna spodobać się każdemu, kto ceni sobie jazzowy, kobiecy wokal oraz oryginalną jazzową piosenkę. Konwencja stara jak świat, Rene Marie ma w sobie jednak wystarczająco dużo charyzmy by powiedzieć w tej konwencji coś, może nie nowatorskiego, ale bardzo osobistego. A to się ceni.
 

1. Sound of Red, 2. If You Were Mine, 3. Go Home, 4. Lost, 5. Stronger Than You Think, 6. Certaldo, 7. Colorado River Song, 8. This is (not) A Protest Song, 9. Many Years Ago, 10. Joy of Jazz, 11. Blessings