Somebody Else With A Wrong Dog

Autor: 
Piotr Wojdat
Trouble Hunting
Wydawca: 
RecArt
Data wydania: 
04.08.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Tomasz Licak – saksofon tenorowy, klarnety; Sven Dam Meinild – saksofon altowy, tenorowy; Tomasz Dąbrowski – trąbka, balkan horn; Richard Andresson – gitara basowa; Kasper Tom Christiansen – perkusja;

Trouble Hunting to polsko-duński zespół, na którego czele stoi saksofonista Tomasz Licak - laureat licznych nagród oraz absolwent wyższych szkół muzycznych w Kopenhadze i Odense. Poprzedni album wtedy jeszcze sekstetu cieszył się sporym zainteresowaniem wśród krytyków i został doceniony w podsumowaniach końcoworocznych. O “Somebody Else With A Wrong Dog” jest nieco ciszej. A szkoda, bo moim zdaniem mamy do czynienia z wydawnictwem jeszcze ciekawszym od poprzedniego.

Autorem kompozycji zawartych na omawianym albumie jest lider projektu, Tomasz Licak. Pod tym względem zatem nic sie nie zmieniło od 2012 roku. Tym razem jednak Trouble Hunting występują w kwintecie. Tomaszowi Licakowi towarzyszy trębacz Tomasz Dąbrowski oraz Duńczycy: saksofonista Sven Dam Meinild, basista Richard Andersson, a także znany i lubiany w Polsce perkusista Kasper Tom Christiansen, którego na poprzednim albumie zastępował Anders Provis.

Punktem wyjścia dla zespołu są kompozycje napisane przez Tomasza Licaka. Jak mniemam, z założenia mają być niezbędną w tym przypadku bazą do improwizacji oraz poszukiwania własnego brzmienia. I rzeczywiście: z jednej strony utwory zawarte na “Somebody Else With A Wrong Dog” są zwarte, stosunkowo komunikatywne, ale nie brakuje w nich też finezji instrumentalnej, czy zaskakujących zwrotów akcji. Nie brakuje też zresztą melodii, o czym możemy się przekonać już na samym początku (“Even More Unexpected Fruit”), gdy wybrzmiewa pierwszy motyw saksofonowy. Bardzo ciekawie wypadają również próby żonglowania nastrojowością, co najlepiej chyba słychać w melancholinym, leniwie snującym się “What Happened To Your Lion?”.

Trouble Hunting brzmią na tej płycie na tyle przekonująco, bym mógł stawiać “Somebody Else With A Wrong Dog” wśród najciekawszych zeszłorocznych albumów jazzowych z udziałem polskich muzyków. Swoboda i lekkość z jaką grają, idzie w parze z dużymi umiejętnościami oraz pomysłowością. A to przekłada się na błyskotliwą muzykę o ożywczym charakterze.  
 

1. Even More Unexpected Fruit; 2. Well - Balanced Robbery; 3. Illegal Flower Cutting; 4. Somebody Else With A Wrong Dog; 5. What Happened To Your Lion?; 6. Subconsciousness Is Not A Radio Station; 7. And Now What?