First Nature

Autor: 
Piotr Wojdat
Ocean Fanfare
Wydawca: 
Barefoot Records
Data wydania: 
04.04.2019
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Sven Dam Meinild - saksofon altowy; Tomasz Dąbrowski - trąbka; Richard Andersson - kontrabas; Peter Bruun - perkusja;

Tomasz Dąbrowski po czterech latach przerwy wraca z nową płytą kwartetu Ocean Fanfare. Poprzednie wydawnictwo zatytułowane “Imagine Sound Imagine Silence” było bardzo ciekawą propozycją i co nie jest zaskakujące, kolejny album nie ustępuje pod tym względem poprzedniczce. Jak można wyczytać w materiałach prasowych, “First Nature” jest pierwszą częścią trylogii dotyczącej zmian klimatu. No dobrze, temat zatem ważny i na czasie, ale z jakim klimatem muzycznym mamy tu do czynienia?

Pomimo zmiany składu zespołu Ocean Fanfare album jest klarowną kontynuacją “Imagine Sound Imagine Silence”. Za perkusją Tyshawna Sorey’a zastąpił Peter Bruun i to akurat słychać. Amerykanin potrafi grać na perkusji bardzo różnorodnie, ale praktycznie cały czas utrzymuje wysoką temperaturę i w łatwy sposób wskakuje na szybsze groove’owe obroty. Duńczyk jest bardziej stonowany i mniej impulsywnie gra na perkusji. Jest jednak muzykiem znakomitym i doskonale odnajduje się w kwartecie Ocean Fanfare, więc ta zmiana nie wpływa na poziom zarejestrowanej przez grupę muzyki.

Tomasz Dąbrowski nie zwykł schodzić poniżej pewnego i wysokiego poziomu. Także i na “First Nature” ukazuje pełen wachlarz swoich umiejętności. Gra lirycznie i cierpliwie wydobywa kolejne dźwięki. Nie szarżuje z technicznymi sztuczkami, ale kiedy trzeba, to też stawia na mocne akcenty. Razem z saksofonistą Svenem Damem Meinildem i kontrabasistą Richardem Anderssonem oraz perkusistą Peterem Bruunem serwuje słuchaczowi jazz współczesny, z błyskotliwymi zmianami tempa, nastrojów i z zacięciem do przemyślanej improwizacji. Cieszę się, że nasz muzyk potwierdza tym albumem swoją klasę. Konsekwentnie podąża obraną ścieżką i wciąż dodaje coś nowego od siebie. “First Nature” jest tego kolejnym świadectwem.

 

1. We Can’t Stop Now; 2. Hjemmefødsel; 3. Importance of Madness; 4. Pony Squad; 5. The Dialogues; 6. Cordovan; 7. Klangtræ; 8. You Don’t Look Very Cheerful; 9. Matsutake;