Live At The Alchemia

Autor: 
Piotr Wojdat
Riverloam Trio
Wydawca: 
Kilogram Records
Data wydania: 
06.05.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Mikołaj Trzaska - Alto Saxophone, Bass Clarinet Olie Brice - Double Bass Mark Sanders - Drums

O tym, że koncerty są najlepszą okazją do tego, żeby słuchać improwizowanego jazzu i w pełni docenić jego wartość, nie muszę chyba nikogo specjalnie przekonywać. Saksofonista Mikołaj Trzaska, który jest niepisanym liderem Riverloam Trio, podkreśla to zresztą w wywiadach i stawia w ogólnym rozrachunku na spontaniczność w tworzeniu. Chyba faktycznie trzeba się z tym pogodzić, że tzw. fryta zarejestrowana na płycie traci dużo na wartości, ale oczywiście zdarzają się i odwrotne przypadki.

“Live At The Alchemia”, jak już sam tytuł płyty wskazuje, jest albumem koncertowym. Riverloam Trio, w którego skład oprócz Mikołaja Trzaski wchodzą brytyjscy muzycy: kontrabasista Olie Brice oraz perkusista Mark Sanders, jest zespołem mającym ogromne wyczucie w improwizacji. Nie oznacza to jednak, co dobitnie pokazuje zawartość omawianej przeze mnie płyty, iż improwizacja sprowadza się tu tylko do grania głośnej muzyki z metalicznym brzmieniem. Oczywiście free jazzowe nawiązania są tutaj najbardziej czytelne, ale nie brakuje też melodyjnych zwrotów akcji, czy kameralnych wyciszeń. Artyści doskonale żonglują nastrojowością. Do tego swobodnie nawiązują między sobą dialogi i z dużą łatwością radzą sobie w solowych partiach.

Koncert, którego słuchamy, odbył się w zeszłym roku w krakowskiej Alchemii. Jest jednym z tych występów, na których, gdyby można było cofnąć czas, chciałby być niejeden fan jazzu. Muszę przyznać, że dawno nie słyszałem Mikołaja Trzaski w tak znakomitej formie. Nie oznacza to też, że jego nagrania w ostatnim czasie były słabe. Ale na “Live At The Alchemia” jest to coś, co szczególnie przyciąga uwagę słuchacza i sprawia, że jazz w wydaniu free wciąż może fascynować swoją kreatywnością i klasowym wykonaniem. Czekamy na koncerty. 

 

1. Cloud Store/Hard Snore; 2. Vegetal Execution;3. Metal Taste/Dedicated To Johannes Bauer;4. Exercises In Water;5. One For Bad Ola;6. Final Sitting/Hair Burn;