Kurpian Songs & Meditations

Autor: 
Piotr Wojdat
Łukasz Ojdana
Data wydania: 
08.03.2020
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Łukasz Ojdana - fortepian

Wydaje się jakby to było niedawno. A jednak to już kawał czasu, od kiedy pianista Łukasz Ojdana zadomowił się w składzie zespołu RGG i nie tylko godnie zastąpił Przemysława Raminiaka, co wniósł dużo świeżości do muzyki tego uznanego tria. Od 2013 roku dużo się zmieniło. Łukasz Ojdana ukończył studia i stał się wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Oprócz występów z RGG zaliczył też współpracę z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Anną Gadt czy Evanem Parkerem.

“Kurpian Songs & Meditations” otwiera nowy rozdział w twórczości artysty. To jego pierwsza, w pełni autorska płyta, która została oparta na tradycyjnych melodiach kurpiowskich, autorskich kompozycjach i improwizacjach. W dużej mierze spontaniczna i naturalna, pozbawiona kalkulacji. A do tego z muzyką, którą trudno odwzorować przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie.

W muzyce zawartej na “Kurpian Songs & Meditations” Ojdana zawarł dużo emocji i pięknych melodii. Pozwala wybrzmieć dźwiękom w pełni - a, że czasu teraz mamy dużo, tym lepiej się tego słucha. Jednocześnie na każdym kroku pianista uważa na to, żeby nie przesłodzić i nie popaść w ckliwość czy tani sentymentalizm. Udaje mu się to jak mało komu spośród jazzowych romantyków i jest to szczególnie godne podziwu, bo album został zarejestrowany niemal za jednym podejściem i bez sztuczek edytorskich.

Tradycyjne melodie kurpiowskie w ujęciu Łukasza Ojdany to bardzo intymne miniatury, które urzekają szczerością przekazu i twórczym charakterem. Najbardziej da się to odczuć w centralnym utworze “Song IV”, gdzie do pianisty dołącza Mariia Ojdana ze wspaniałymi wokalizami. Na trudne czasy przyda nam się taka muzyka. Taka, która porządkuje myśli i wprowadza potrzebny nam wszystkim spokój wewnętrzny.
 

1. Song I, 2. Meditation I, 3. Song II, 4. Meditation II, 5. Song III, 6. Meditation III, 7. Song IV, 8. Meditation IV, 9. Song V, 10. Meditation V, 11. Song VI, 12. Meditation VI, 13. Song VII, 14. Meditation VII, 15. Song VIII, 16. Meditation VIII, 17. Song IX, 18. Meditation IX, 19. Song X, 20. Meditation X, 21. Ending