Irene Schweizer, Joey Baron - Live!

Autor: 
Piotr Wojdat
Irène Schweizer & Joey Baron
Wydawca: 
Intakt Records
Data wydania: 
15.09.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Joey Baron - perkusja; Irène Schweizer - fortepian

Kiedy na scenie spotykają się tak różne osobowości jak pianistka Irene Schweizer oraz perkusista Joey Baron, a całemu przedsięwzięciu dodatkowo patronuje wytwórnia płytowa Intakt Records, to można śmiało zacierać ręce na samą myśl o odsłuchu ich wspólnego albumu.

Szwajcarska artystka to prawdziwa ostoja europejskiego jazzu, która z niejednego pieca chleb jadła. W dużym skrócie można powiedzieć, że improwizuje w awangardowym trio Les Diaboliques (nazwa dużo mówi), ma na koncie współpracę z Barrym Guyem i jego London Jazz Orchestra oraz może się pochwalić serią solowych płyt. Joey Baron to z kolei osobowość, jako się rzekło wcześniej, i świetny instrumentalista działający od dłuższego już czasu w Nowym Jorku. Warto w jego przypadku przypomnieć o zornowskich supergrupach Naked City, Electric Masada, czy Bar Kokhba, których nagrania wywoływały duże wrażenie. Ale należy też przypomnieć współpracę amerykańskiego muzyka z Charliem Hadanem, czy Timem Berne pod szyldem Miniature.
Dużo, by jednak opowiadać o dokonaniach Irene Schweizer i Joey Barona, bo są różne, a zarazem bardzo liczne. Wspólne spotkanie szwajcarskiej pianistki i amerykańskiego perkusisty wydaje się wyjątkowe w swoim żwawym tempie. Słuchacz mógłby się spodziewać muzyki spontanicznej, zawiłej i skomplikowanej brzmieniowo, a ta płynąca z głośników jest przede wszystkim melodyjna. Czasami są to tylko zarysy melodii, ale w jakiś trudny do uchwycenia sposób nie są oczywiste.

Krótkie wydawnictwo będące formą przedstawienia koncertu duetu z Festiwalu Rote Fabrik Zurich - tak można w skrócie podsumować “Live!”. Irene Schweizer i Joey Baron zaliczyli tam stosunkowo krótki koncert, który okazał się być jednym z najciekawszych w trakcie edycji szwajcarskiego festiwalu z 2015 roku. Na początku 2018 roku to muzyka, która zapada w pamięć i stanowi kwintesencję umiarkowanie kreatywnego jazzu z dobrym soundem i takimi też pomysłami.

1. Free For All; 2. Up The Ladder; 3. String Fever; 4. Jungle Beat II; 5. Saturdays; 6. Blues For Crelier; 7. The Open Window