En Route

Autor: 
Paweł Baranowski
John Scofield Trio
Wydawca: 
Verve
Dystrybutor: 
Universal Music
Data wydania: 
11.05.2004
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
John Scofield – guitar; Steve Swallow - electric bass; Bill Stewart – drums

Nic nowego pod słońcem! Wystarczy? Wszystkim malkontentom, którzy wciąż szukają jedynie nowości pośród propozycji muzycznych - chyba tak. Dla nich album tria Scofield - Swallow - Stewart pewnie nie jest. No, chyba, że za „nowość” wystarczającą do zapoznania się z tą muzyką uznają fakt, że zespół współtworzony przez Scofielda, którego pomysły są dość dobrze udokumentowane, od chwili zaistnienia, pomimo dość regularnego koncertowania czekał 15 lat na ukazanie się swej debiutanckiej płyty.

Miłośnikom talentu Scofielda też chyba tej płyty proponować nie trzeba. Kupią i będą się bawić zawartą tu muzyką przez jakiś czas. Muzyka, grana przez trio nie jest i pewnie nie chce być żadnym zaskoczeniem. Ot, spotkanie trzech wyśmienitych instrumentalistów, doskonale ze sobą (nic dziwnego) zgranych. Dla Scofielda, to jakby odskocznia od propozycji jego kwartetu, eksplorującego styk jazzu i muzyki klubowej, wszystkich nowinek technicznych, jakie przynosi muzyka hiphopu. Trio penetruje muzykę jazzową środkowego zakresu. Gitara Scofielda brzmi mniej drapieżnie od tego, do czego nas muzyk ten przyzwyczaił.

Bardziej „klasycznie” w tym sensie, że bliższa jest poczynaniom gitarzystów jazzowych lat 60. Zastąpienie kontrabasu gitarą basową dało muzyce większą lekkość. Z drugiej strony, Swallow gra na niej w sposób bardziej kontrabasowy niż gitarowy. Efekt znany z jego muzyki od lat. Precyzyjny jak zwykle Stewart nie wybija się na plan pierwszy, nie ucieka w solówki. Po prostu współtworzy muzykę tria.

Osobiście zachęcam do zapoznania się z tą muzyką. Miłe dla ucha klubowe granie, choć świadom jestem tego, że można Scofielda woleć bardziej w którymkolwiek z innych, licznych jego obliczy.

1. Wee; 2. Toogs; 3. Name That Tune; 4. Hammock Soliloquy; 5. Bag; 6. It Is Written; 7. Alfie; 8. Travel John; 9. Over Big Top