A Moment's Peace

Autor: 
Maciej Karłowski
John Scofield
Wydawca: 
Longslo
Dystrybutor: 
Universal Music Polska
Data wydania: 
27.09.2011
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
John Scofield - gitary, Larry Grenadier, Scott Coley, Brian Blade - perkusja

Piętnaście lat temu John Scofield podpisał kontrakt z Verve Music Group. Na płytowym rynku ukazała się wówczas tytułem debiutu w barwach nowej firmy płyta „Quiet” - album w swej urodzie zupełnie niezwykły i w karierze wielkiego Sco wyjątkowy.

Heros elektrycznej gitary chwycił wówczas za gitarę akustyczną i zaproponował wyciszoną stronę swojej artystycznej wrażliwości. Dzisiaj, po piętnastu latach zmieniły się czasy, o całe piętnaście lat zmienił się i sam Scofield, ale  swoim najnowszym albumem przypomniał, że liryzm to jedna z najważniejszych cech jego gry i w ogóle muzycznego stylu. Choć już nie w towarzystwie gitary akustycznej i nie w licznej kompanii zaproszonych gwiazd, a tylko z kwartetem muzyka Scofielda wciąż jest czarująca, wciąż budzi emocje i w bardzo skutecznie namawia, żeby od czasu do czasu zażyć odrobiny spokoju. Ta odrobina w przypadku „A Moment's Peace” trwa blisko godzinę i wiedzie tropami standardów, m.in. piór braci Gershwinów, Abbey Lincoln, Johna Lennona, Paula McCartneya czy Carli Bley, ale również i kompozycji własnych lidera. W sumie mamy tu 12 odsłon, tej refleksyjnej Scofieldowskiej natury. Każda jest na swój sposób inna i każda  także na swój sposób urocza. Niekiedy uwodzi brzmieniami organowymi, kiedy indziej opiera się na dyskretnym akompaniamencie fortepianowym, a jeszcze kiedy indziej czaruje olśniewającymi akcjami sekcji rytmicznej. Zawsze jednak i przede wszystkim uwodzi subtelnościami gitarowego brzmienia i bajeczną frazą, w których przecież zaklęta jest wyjątkowość Scofielda – improwizatora. Słowem bardzo dobra płyta. Bez fajerwerków, bez póz i ckliwej uczuciowości.

Posłuchaj podcastu Macieja Karłowskiego poświęconego płycie "A Moments Peace"

 

 1. Simply Put2. I will,3. Lawns4. Throw It Away5. I Want To Talk About You6. Gee Baby Ain't I Good To You7. Johan8. Moods Returns9. Already September10. You Don't Know Watha Love Is11. Plain Song12. I Love You PorgyJohn Scofield - gitary, Larry Grenadier, Scott Coley, Brian Blade - perkusja