Chord Nation

Autor: 
Paulina Biegaj
Nikola Kołodziejczyk
Wydawca: 
For Tune
Dystrybutor: 
For Tune
Data wydania: 
23.02.2015
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Benny Brown – pierwsza trąbka Erwin Żebro – trąbka Oskar Torök – trąbka Štěpánka Balcarová – trąbka Paweł Niewiadomski – puzon Marcin Wołowiec – puzon Mateusz Łysoń – puzon Mateusz Mendyka – puzon basowy Ewelina Serafin – flet poprzeczny Mariusz Pędziałek – rożek angielski Szymon Kamykowski – saksofon sopranowy Dawid Główczewski – saksofon altowy Przemysław Florczak – saksofon tenorowy Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy Grzegorz Grzeszczyk – klarnet basowy Alicja Sierpińska – pierwsze skrzypce Leszek Dzierżęga – skrzypce Wojciech Witek – altówka Marta Sołek – wiolonczela Marta Gabriela – wiolonczela Gabriela Gąsior – śpiew Bartek Pieszka – wibrafon Maciej Szczyciński – kontrabas Michał Bryndal – perkusja Nikola Kołodziejczyk – dyrygent, fortepian, wurlitzer

To piękne, że jazz z płyty „Chord Nation” tworzy w swojej wewnętrznej wolności przestrzeń dla muzyki różnorodnej, a mieszcząc ją w sobie, nie przestaje być sobą.

Nie bez przyczyny sam autor, Nikola Kołodziejczyk, mówi o trzech różnych grupach muzyków, o klasycznej, mainstreamowej i free jazzowej nacji. Na płycie słychać przede wszystkim solidną pracę kompozytorską wziętą z klasycznej muzyki współczesnej. Tej najbardziej współczesnej. I właściwie usłyszymy tu nowoczesny jazz z pobrzmiewającą w nim stale nutą klasyki. Zwłaszcza w połączeniu świetnej jazzowej rytmiki z tym, co poważne.

 

 

Nikola Kołodziejczyk mówi o różnych spojrzeniach na płytę w gronie instrumentalistów. To zróżnicowanie słychać na każdym kroku. I to nie tylko w brzmieniach, konstrukcjach, barwach. Także w nastrojach, pomysłach i stylach. Jednak różnorodność tworzy jedność. A więc jest tak, jak być powinno. Nie tylko w muzyce.

 

Nie bez przyczyny także, słuchacze z kolei, mówią o kreatywności muzyki „Chord Nation”.    Dodałabym tu jeszcze poczucie humoru. Nieczęsto słyszy się taki ciężar pracy intelektualnej, który daje tyle muzycznej lekkości. I choć mogłoby się wydawać, że to muzyka dla wytrawnego słuchacza, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jednak tym więcej odnajdzie, im więcej razy posłucha całej płyty.

 

Główny twórca tytułowej suity powiedział w jednej z rozmów - Muzyka na "Chord Nation" dlatego właśnie jest jazzowa, że jest blisko człowieka, który ją w danym momencie tworzy. Myślę, że dzięki temu jest również blisko słuchacza i ma w sobie tyle wolności.

Choć z drugiej strony nie mogę się od tej płyty oderwać. Tak jak w czasie jej słuchania nie mogę oderwać się od bardzo starego, ale ożywającego z każdym dźwiękiem obrazu: bufet w szkole muzycznej, „nieśmiertelne” pianino i niezwykłe improwizacje Nikoli Kołodziejczyka. Niezwykłe, jak jego dzieło.

Chord Nation Suite Recording Session - Nikola Kołodziejczyk Orchestra from Nikola Kołodziejczyk on Vimeo.

  1. FUNNY MONEY
  2. ZRĘBLARKA STRZELARKA
  3. WAY TOO LONG TO BE A HIT
  4. RAFAŁ WOJTUNIK’S RINGTONE
  5. CHORD NATION