The Book of Angels Volume 13

Autor: 
Kajetan Prochyra
Mycale
Wydawca: 
Tzadik Records
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

W każdy czwarty wtorek miesiąca Zorn wydaje nową płytę - czyli na ten rok zaplanował 12 premier. W rzeczywistości pod szyldem tzadika ukazują się co miesiąc 3-4 nowe albumy, co - przy utrzymaniu tempa da ponad 40 nowych tytułów z datą 2010. Penetrując świat realny i wirtualny w poszukiwaniu tych nowych dźwięków natrafiłem na bardzo piękną płytę.

4 młode wokalistki spotkały się pochylając nad muzyką Johna Zorna z drugiej księgi Masady, i słowem zaczerpniętym raz to z Bibli, raz od mistyka i poety sufickiego Rumi raz od bardziej zagadkowego niż mistycznego pisarza portugalskiego Fernando Pessoy. Śpiewają a capella po hebrajsku, arabsku, francusku w jidysz i ladino...

Zaproszone damy mieszkają w Nowym Jorku, ale ich korzenie sięgają miejsc i tradycji najróżniejszych. Basya Schecter może być znana dociekliwym z grupy Pharaoh's Daughter, który (chyba jako pierwsza) wprowadziła do katalogu Tzadika, a za tym i w najbardziej na świecie znane źródło żydowskiej awangardy jazzowej, pieśni w ladino i w ogóle spojrzenie czy posłuch na muzykę Żydów Sefardyjskich. O twórczości Ayelet Rose Gottlieb napisano w JazzTimes'e: to zaskakujące jak przystępna może być awangarda. Ma na koncie płytę w tzadiku, ale śpiewa też standardy, ma swój sekstet, projekt na perkusjonalia czy na fortepian i głos. Sofia Rei Koutsovitis jest Argentynką. W 2009 roku otrzymała nagrodę najlepszej jazzowej latynoskiej wokalistki. Zachwyciła się nią i publiczność Carnegie Hall i Maria Schneider. Teraz przyszła kolej na Zorna.Malika Zarra do Wielkiego Jabłka przyjechała z Maroka, jej strona internetowa jest cała w odcieniach różu a muzyka to połączenie tradycji Magrebu, z tym co dziś w muzyce in.

Wszystkie te doskonałe składniki tworzą przepiękny kolaż muzyczno-kulturowy. Każda z 13 pieśni stanowi oddzielny drobiazg, ozdobę, biżuterię, która dźwięki swojej prostocie i czystości - same głosy, żadnych dodatków, maszyn - jest uniwersalna, piękna i chyba nie może się znudzić.

 

Dla mnie "Mycale" jest podróżą po muzyce, kulturach, językach i ich brzmieniu dużo ciekawsza od najnowszej, długo wyczekiwanej płyty pewnego dobrze znanego Bobby'ego.

1. Uzziel 2. Ahaha 3. El El 4. Tehom 5. Moloch 6. Balam 7. Melech 8. Tarshish 9. Asaph 10. Rumiel 11. Natiel