...and William Danced

Autor: 
Maciej Karłowski
William Parker Trio
Wydawca: 
Ayler Records
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
15.04.2002
Ocena: 
5
Average: 5 (1 vote)
Skład: 
William Parker – bass; Hamid Drake – drums; Anders Gahnold - alto sax

Kontrabasista William Parker, aż dziw bierze, że są słuchacze jazzu, którym to nazwisko mówi niewiele. Tymczasem Parker pojawia się regularnie nie tylko jako lider własnych formacji, ale i współautor artystycznych sukcesów największych gwiazd od C.Taylora po Davida S.Ware'a. Nagrywa ogromne ilości płyt i choć wszystkie one realizowane są dla maleńkich niezależnych oficyn wydawniczych to trzeba mieć wyjątkowe nieszczęście, aby nie trafić na płytę z jego udziałem.

Proszę więc pytać o nagranie z udziałem Williama Parkera, a szczególnie o te firmowane jego nazwiskiem, ponieważ zawierają najczęściej solidną porcję znakomitego nowoczesnego jazzu. Tak jest również z "...and William Danced" płytą zrealizowaną przez szwedzką firmę Ayler Records. Obok lidera grają na perkusji Hamid Drake oraz mało znany szwedzki saksofonista altowy Anders Gahnold, którego zaawansowani badacze szwedzkiej sceny jazzowej mogą pamiętać jak prowadził własne trio z Gilbertem Mathewsem na perkusji i nieżyjącym już słynnym basistą Johny Dyani.

W istocie, choć utrzymana w estetyce bardzo czarnej, odważnie zaimprowizowanej muzyki "and William Danced" jest pozycją w odbiorze niemal taneczną. Stanowczy kontekst rytmiczny, dobitny, soczysty groove emanuje z każdej usłyszanej tu frazy. Chwilami można odnieść wrażenie, że to czysta, rytmiczna esencja, w której zatopiony został, a może z którą zasymilował się, dźwięk altu. Szalenie wciągająca płyta, surowa w wymowie i bardzo inspirująca. Doświadczamy tu organicznego zespolenia trzech muzyków w jednym, nieomal transowym tańcu. Niezwykłe doświadczenie.

1.  First Dance; 2.  The Undertaker's Dance; 3.  .... and William Danced