Warsaw Concert

Autor: 
Piotr Wojdat
Alexander von Schlippenbach Trio
Wydawca: 
Intakt
Dystrybutor: 
Intakt Records
Data wydania: 
10.10.2016
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Alexander von Schlippenbach: Piano Evan Parker: Saxophone Paul Lovens: Drums

Dziesiąta edycja Festiwalu Ad Libitum. Wspomnienia koncertowe wciąż pozostają żywe, ale nie czas i miejsce, by rozpisywać się na temat tego, co wydarzyło się w 2015, nie mniej powroty bywają dobre szczególnie gdy można sięgać po płyty z wysłuchanych koncertów.

Ad Libitum AD. 2015 to czas artystycznych triumfów niemieckiego pianisty Alexandra von Schlippenbacha. Instrumentalista i prawdziwy mentor współczesnego improwizowanego jazzu wystąpił wtedy w Warszawie w trzech różnych układach personalnych. Jeden z koncertów został najpierw zarejestrowany, a potem, czyli po roku od zdarzenia, wydany przez szwajcarską wytwórnię Intakt Records jako “Warsaw Concert”. Tak się złożyło, że na tapetę wzięto show klasycznego tria, w którego skład oprócz von Schlippenbacha wchodzą saksofonista Evan Parker oraz perkusista Paul Lovens.

Po przesłuchaniu albumu z czystym sumieniem stwierdzam, że dobrze się stało, iż Szwajcarzy przypominają nam tamto wydarzenie. Wtedy największe zaciekawienie, u niektórych z pewnością graniczące nawet z gorączką, budził fakt, że posłuchamy orkiestry von Schlippenbacha, czyli Globe Unity i to w zestawieniu z Tomaszem Stańką. Trio zeszło zatem na dalszy plan. Pamiętaliśmy, co są w stanie dać od siebie, ale być może ekscytacja innymi atrakcjami nas nieco uśpiła.

Tymczasem “Warsaw Concert” to popis Schlippenbacha, Parkera i Lovensa. Ci panowie rozumieją się jak mało kto. I jak mało komu z dużą swobodą i łatwością udaje im się oczarować słuchacza. Czynią to zarówno w momentach dynamicznych i gwałtownych improwizacji, jak i spokojnego, pełnego dostojeństwa grania. Paleta dźwięków jest niemal nieograniczona, a pomysły pojawiają się niemal na każdym kroku.

Ciężko po roku w sposób wiarygodny porównać wrażenia związane z koncertem tria von Schlippenbacha oraz tego, co w tej chwili mogą Państwo usłyszeć na płycie CD. Jedno jest jednak pewne - “Warsaw Concert” pozwala silniej się wsłuchać w to, co niemiecki wirtuoz fortepianu wraz z kolegami mieli nam do powiedzenia w 2015 roku. A, że było tego sporo, dowodem ten oto frapujący i niezwykle wciągający album.

1 Warsaw Concert, 2 Where Is Kinga?