Towards Language

Autor: 
Piotr Wojdat
Arve Henriksen
Wydawca: 
Rune Grammofon
Data wydania: 
05.05.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Arve Henriksen - trąbka, wokal, elektronika; Jan Bang - sample; Eivind Aarset - gitara; Erik Honoré - syntezatory; Anna Maria Friman - wokal

Arve Henriksen to jedna z najważniejszych i najbardziej twórczych postaci norweskiej sceny muzyki jazzowej i eksperymentalnej nowego millenium. Uznanie zyskał przede wszystkim jako lider Supersilent - zespołu, który wykształcił własny minimalistyczny styl oparty o inspiracje jazzem, ambientem i muzyką elektroakustyczną. Innym flagowym projektem Henriksena jest grupa Food, mająca na koncie kilka płyt wydanych dla Rune Grammofon i ECM. Jedna z nich (“Quiet Inlet”) została nagrana z gościnnym udziałem Christiana Fennesza i Nilsa Pettera Molvaera, co samo w sobie jest już sporym wyróżnieniem dla zespołu.

Z kolei “Towards Language” to kolejny już rozdział solowej epopei Arve Henriksena. Na opisywane przeze mnie wydawnictwo czekaliśmy aż 3 lata, co jak na Norwega jest długą przerwą. Na szczęście, jak się okazuje, nie miało to żadnego negatywnego wpływu na zawartość nowego albumu. Muzyka Henriksena wciąż urzeka melancholijnym nastrojem i szczegółowo dopracowanym brzmieniem. Dźwięki trąbki bardziej przypominają flet, a ekscentryczne wokalizy norweskiego artysty nadal potrafią wywołać ciarki. Duże znaczenie odgrywają tu także elektroniczne efekty w postaci sampli i programowania, za co odpowiedzialny jest Jan Bang. W większości utworów zawartych na płycie “Towards Language” pojawiają się też syntezatory, a charakter dzieła dopełniają gitarowe ambientowe plamy dźwięku generowane przez Elvinda Aarseta.

Najnowszy album “Towards Language”, jak to zazwyczaj bywa u Arve Henriksena, to kontynuacja drogi obranej już jakiś czas temu przez artystę i podtrzymanie wysokiego poziomu poprzednich wydawnictw z naciskiem na “Chiaroscuro” z 2004 roku. Dla zwolenników łączenia elektroniki i jazzu w nieco odrealnionym wydaniu powinna to być duża gratka. Dla pozostałych słuchaczy być może będzie to miłe tegoroczne odkrycie.

 

1. Patient Zero; 2. Groundswell; 3. Towards Language; 4. Demarcation Line; 5. Transitory; 6. Hibernal; 7. Realign; 8. Vivification; 9. Paridae;