New Expensive Head

Autor: 
Tomasz Jakub Handzlik
Jacek Kochan
Wydawca: 
Gowi Records
Dystrybutor: 
GiGi
Data wydania: 
01.02.2004
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Jacek Kochan - drums, bass, samplers, loops; Cuong Vu – trumpet; Eivind Aarset – guitar; Skerik - tenor saxophone

Kompozytor, aranżer, lider i perkusista Jacek Kochan wciąż zaskakuje. Nie tylko coraz liczniejszą ilością nagrywanych autorskich płyt, koncertów, niewyczerpaną, jak się zdaje, inwencją twórczą, ale przede wszystkim międzynarodową obsadą, którą bez trudu zdobywa do swych projektów. Co istotne, dla nas słuchaczy, artyści ci towarzyszą Kochanowi nie tylko w jego płytowych przedsięwzięciach, ale też w licznych koncertach w kraju. Na albumie „New Expensive Head” obok Kochana pojawili się: Cuong Vu (trąbka), Skerik (saksofon tenorowy), Eivind Aarset (gitara).

Zamieszczona tu muzyka Kochana nie jest łatwa w odbiorze, jest ostra i nowoczesna. Z każdego niemal tematu uderza fala harmonicznej drapieżności, mocnej, transowej pulsacji i kompletnej improwizacyjnej bezkompromisowości. Z naturalnym brzmieniem saksofonu i trąbki zderzają się sample, loopy, gitarowe przestery, czy niezliczone efekty elektroniczne. Znakomite solowe popisy Cuonga i Skerika, wplecione w elektroniczne tło, dają efekt niezwykły. Powstaje wielobarwna, wielopłaszczyznowa konstrukcja. Kolejne wsłuchanie się w utwory Kochana to kolejne odkrywanie coraz to nowych poziomów brzmienia. Wbrew pozorom nie ma jednak mowy o jakimkolwiek przesycie, czy przearanżowaniu. I to chyba największy walor tego albumu. Stworzenie muzyki bardzo złożonej, ale nie przesadzonej, obrze wyważonej i wysmakowanej.

1.  More; 2.  Part Time Vip; 3.  New Expensive Head; 4.  Less; 5.  Nott: Chain of Being; 6.  Lai-sien-kee; 7.  Mo Bu; 8.  Three Dollars Wiser; 9.  Faast; 10.  Scout