Sketches Of Poland

Autor: 
Maciej Karłowski
Free Cooperation
Wydawca: 
Biodro Recosds
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

„Sketches of Poland” bardzo ważna płyta. Jeszcze ważniejsza jest formacja, która ją firmuje, a która była w latach 80. i 90. jeszcze prawdziwą wylęgarnią talentów. Free Cooperation bo o niej mowa dała podstawy działania takich grup jak Young Power, Tie Break, Pick-Up, Grall czy Stand'Art. O muzykach wywodzących się z niej, a potem prowadzącym własne byty muzyczne mówiło się Nowa Fala polskiego jazzu. Miały one swój pomysł na muzykę, swoje kody wietrzenia wychowanych na mainstreamie uszu i co najważniejsze bardzo liczną publiczność, której to wietrzenie bardzo się podobało. Kinior, Korek, Ziut, Popek czy wynalazca Free Cooperation – Czaja, choć nie rozmontowali głównonurtowych zasieków na dobre, to jednak w znacznej mierze przyczynili się rozluźnienia splotu, a z czasem także do powstania kolejnych jazzowych rewolt, które w końcu doprowadziły do sytuacji, że nestorzy gatunku ze swoją muzyką przestali być jedyną jazzową propozycją polskiej sceny.   

„Sketches of Poland” to wybór utworów, rodzaj wizytówki z dawniejszych nieco czasów. Co więcej wizytówki kompletnej, gdyby nie fakt, że kilku free cooperantów pominięto. Złej woli chyba jednak nie należy się tu doszukiwać, jakkolwiek milej byłoby usłyszeć także głos Jorgosa Scoliasa, Włodka Kiniorskiego czy Zbyszka Brysiaka. Ale i tak jest dobrze w trzech nagraniach słychać nawet nieodżałowanego Andrzeja Przybielskiego. Otrzymujemy zatem retrospekcję tamtejszej muzycznej myśli, wgląd w stare twórcze zamysły i w kawałek historii polskiego jazzu.

 

1. Convergence, 2. Jan Katyński, 3. STS, 4. For M.D., 5. Promotion, 6. Camerimage, 7. Tuba Dei, 8a. For M.D. Trio, 8b. Psalm 37