Live In Bohema

Autor: 
Maciej Karłowski
Grall
Wydawca: 
Biodro Recosds
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

Piąta płyta dowodzonej przez Antoniego „Ziuta” Gralaka formacji Grall to nagranie koncertowe, zarejestrowane podczas występu grupy w olsztyńskim Jazz Klubie Bohema. „Proszę Państwa, ta muzyka, którą usłyszycie, po prostu powie Wam wszystko” - taką słyszymy zapowiedź. Co zatem mówi nam ta muzyka? Ano mówi, że średnie pokolenie jazzowych reformatorów, freaków czy jak tam jeszcze lubimy ich nazywać jak chce to ciągle potrafi być twórczym żywiole. Kręci ich granie samo w sobie, jakiekolwiek miałoby nie być, czymkolwiek nie byłoby inspirowane i dokądkolwiek miałby prowadzić.

Tych inspiracji jest zresztą tu sporo, ale nie powinniśmy być żadną miarą tym zaskoczeni. Ten ośmioosobowy ansamble składa się z artystów muzykalnych, raczej osłuchanych i przemożnie ciekawych różnych kultur muzycznych, może nie koniecznie wielkich ekspertów w dziedzinie etnomuzykologii, ale z pewnością wielkich entuzjastów muzycznej inności. Słychać to w ich muzyce. Marszowo-cyrkowa estetyka, miesza się tu z folkiem zza wschodniej granicy, stylizacjami na folk meksykański, z Bałkanami, niekoniecznie jazzową rytmiką i zdecydowanie free jazzowymi nonszalanckimi akcjami sześciu dęciaków. Nade wszystko jednak jest tu ogromna dawka energii i kupa radości ze wspólnego muzykowania. Nie ma co szczęśliwi Ci, którym dane było posłuchać tej ludycznej muzyki „na żywo”.

1. Pepesza, 2. Gruba Berta, 3. Chudy, 4. Mantra, 5. Marsz a masz, 6. Pogrzeb Ka-cyka, 7. Na siedem, 8. Hymn Częstochowa, 9. O dża dżamba, 10. Bibianko Federiko, 11. Lester, 12. Tequila bum- bum