Remembering Nina & Abbey

Autor: 
Maciej Krawiec
Aga Zryan
Wydawca: 
EMI
Dystrybutor: 
EMI Polska
Data wydania: 
18.11.2013
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Aga Zaryan - vocal, Geri Alen - fortepian, Brian Blade - perkusja, Larry Koonse - gitara, Darek Oleszkiewicz kontrabas, Carol Robbins - harfa

Najnowsza płyta Agi Zaryan "Remembering Nina & Abbey" to hołd złożony wokalistkom: Ninie Simone i Abbey Lincoln. Obie były postaciami charyzmatycznymi, diwami jazzu, które inspirowały zarówno swoim życiem, jak i twórczością. Aga Zaryan dziękuje im za swoje przeżycia i inspiracje albumem, na który składają się nowe wersje utworów z ich repertuaru. Razem z Zaryan twórczość tę celebrują doskonali muzycy: pianistka Geri Allen, gitarzysta Larry Koonse, harfistka Carol Robbins, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i perkusista Brian Blade. Repertuar, jak i obsada, z wielkim potencjałem. A jaki jest rezultat?

W przeciwieństwie do natchnionych interpretacji temperamentnych bohaterek płyty, Zaryan proponuje bardziej stonowane wersje ich utworów. Kompozycje w większości są łagodne w nastroju, a instrumenty brzmią miękko, nieraz nawet zlewając się w nieokreślony podkład dla głosu wokalistki. Ten zaś wydaje się nie mieć w sobie tyle charakteru, by autorskie wersje Zaryan mogły przekonać. Trudno niestety uwierzyć w wyśpiewywaną bezradność w "Don't Let Me Be Misunderstood", zakochanie w "Wild Is The Wind" czy zalotność w "I Want A Little Sugar In My Bowl". By nie było nieporozumień: wykonawstwo Zaryan jest najwyższej próby, jej śpiew wysmakowany, a faktura głosu urozmaicona. To samo należy powiedzieć o grze towarzyszących Zaryan muzyków. Pomimo to jednak, wykonania wydają się nazbyt formalne: utwory są tylko profesjonalnie odegrane. W związku z tym "Remembering Nina & Abbey" jest raczej rejestracją nagrań, niż zapisem ekscytującego spotkania wybitnych muzyków. Tego zaś należało się spodziewać po sesjach takich artystów. Wyjątkiem jest słynna pieśń "Strange Fruit", która zwłaszcza - ze względu na jej treść i tradycję wykonań - nie mogła być tylko zaśpiewana. W niej głos Zaryan brzmi nieco odważniej, praca zespołu jest mniej konwencjonalna, co tworzy stosowny klimat. Szczególną uwagę zwraca gra Blade'a na początku utworu - tego naprawdę warto posłuchać, by po raz kolejny dzięki temu muzykowi uświadomić sobie, ile może znaczyć perkusja!

Nowy album Agi Zaryan, choć wydaje się być produkcją skazaną na sukces, zawodzi. Wspaniałe kompozycje, znane z wykonań Simone i Lincoln, bledną w wykonaniach Zaryan. Pozostaje mieć nadzieję, że na kolejnych albumach wokalistka odsłoni mniej wystudiowane oblicze swojego talentu.

1. Don’t Let Me Be Misunderstood, 2. Wild Is The Wind, 3. My Baby Cares For Me, 4. When Love Was You and Me, 5. Long As You’re Living, 6. I Want Some Sugar In My Bowl, 7. Lilac Wine, 8. I Got Thunder And It Rings, 9. Bird Alone, 10. Avec Les Temps, 11. Strange Fruit, 12., Who Knows Where The Time Goes, 13. Beautiful Land