Intervals 2

Autor: 
Andrzej Nowak (Trybuna Muzyki Spontanicznej)
Joel Futterman - piano
Wydawca: 
FSR
Data wydania: 
19.09.2022
Dystrybutor: 
https://sluchaj.bandcamp.com/album/intervals-2
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Joel Futterman - piano

Solowa improwizacja fortepianowa, to stały element historii jazzu, free jazzu, a także muzyki swobodnie improwizowanej. Amerykański pianista Joel Futterman systematycznie dokłada w tej materii kolejne cegiełki, łącząc niebywały temperament improwizatora i chłodną głowę dramaturgicznego konceptualisty, który buduje opowieści wedle wyjątkowo dobrze przemyślanego planu. Z racji wieku i scenicznego doświadczenia, świetnie też panuje na emocjami, dzięki czemu jego potok ekspresji przybiera niekiedy zaskakująco liryczne oblicze.

Krajowa Fundacja Słuchaj! regularnie wspiera artystę i dostarcza jego nowe nagrania (nie tylko solowe, dodajmy). Pierwszą część Interwałów, nagraną w roku 2018, dostaliśmy dwa lata temu, dziś trafia do nas część druga, powstała w roku 2019.

Początek pierwszego, dwudziestominutowego seta jest nad wyraz liryczny. Kameralny suspens budowany jest na całej klawiaturze, w tonacji delikatnie durowej, jakby artysta spoglądał częściej w kierunku jasnej strony słońca. Narracja pełna spokoju, swobody, nieśpieszna, z bluesowymi i post-ragtime’owymi naleciałościami. Po kilku minutach muzyk schodzi w niższe pasma, po czym nabiera dynamiki używając niemal wyłącznie czarnej części klawiatury. Po kilku bardziej dynamicznych pasażach z gracją spogląda ku górze i jeszcze wzmacnia przekaż emocjonalny. Ekspresja zdaje się tu eksplodować, ale cała narracja zwinnie trzyma pewien zadekretowany rytm. W dalszej części narracji muzyk znów używa czarnego koloru, szuka echa i dodatkowej przestrzeni na wybrzmiewanie poszczególnych fraz. Po upływie kwadransa definitywnie zwalnia i zaczyna kleić romantyczne nutki, którymi kusił na samym początku tej improwizacji.

Druga opowieść, trwająca ponad 16 minut, zaczyna się dość zaskakująco. Muzyk uderza w struny fortepianu, łapie fantastyczne echo i … sięga po flet. Plecie dość swobodną, łagodną, dętą opowieść, którą kontrapunktuje atakiem inside piano. Z ochłapów fonii, przy wsparciu rodzącego się rytmu zaczyna tkać dość nerwową narrację. Po kilku pętlach przerzuca się wyłącznie na klawiaturę i płynie wysokimi, podniebnymi frazami. Opowieść nabiera nostalgii, skrzy się zmysłowym minimalizmem i strasznie jej daleko do nastrojów środkowej części poprzedniego seta. Muzyk szuka melodii i dynamiki, ale też dużo rozmyśla. Snuje tu wiele wątków, jakby jego kończyny górne zostały doposażone w dodatkową porcję palców. Na finiszu seta powraca posmak bluesa, a także szczątkowa ekspresja free jazzu.

Trzecia narracja trwa prawie 20 minut i zaczyna się plejadą krótkich, nerwowych figur dramaturgicznych. Na poły taneczne, na poły dynamiczne pląsy znów budowane są mrocznym brzmieniem czarnych klawiszy. Muzyk śle frazy posiłkując się echem pudła rezonansowego, po czym z tego rezygnuje i już na całej klawiaturze snuje wartki, matowy flow. Tempo wszakże rośnie, emocje także. Opowieść zdaje się być wyjątkowo bogata w wydarzenia, ale daleko jej do free jazzowej nawałnicy. Nie siła uderzenia, ale wirtuozeria artysty kreuje tu sytuację sceniczną. Po 12 minucie muzyk delikatnie spowalnia, a jego myśli nabierają szczypty refleksji. Przez moment kieruje się w stronę post-klasycznego minimalizmu, ale chyba tylko dla zmylenia przeciwnika. Z ochotą kreuje bowiem nową intrygę, ale dynamiczne konotacje zostawia na boku. Syci się melancholią, ale nie unika bardziej agresywnych mikro fraz. Tańczy na klawiaturze w poprzek naszych jazzowych przyzwyczajeń, a po kilku pętlach narracyjnych tłumi się wprost w liryczne frazy definitywnego końca opowieści.

1. PART ONE 20:08, 2. PART TWO 16:04, 3. PART THREE 19:44