Guitar in the Space Age

Autor: 
Andrzej Kalinowski
Bill Frisell
Wydawca: 
OKeH
Dystrybutor: 
Sony Music Polska
Data wydania: 
06.10.2014
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Bill Frisell – gitary elektryczne Greg Leisz - gitara elektryczna, American Steel Guitar Tony Scherr – kontrabas, gitara basowa Kenny Wollesen – perkusja

Bill Frisell przedstawia nam swój kolejny koncept album zdradzając sekrety muzycznych fascynacji i dokonań. Od tak wielu lat podążam za Billem do różnorodnych amerykańskich muzycznych okolic, że nawet nie pamiętam, która to z kolei wyprawa, ale jak zawsze, bezwarunkowo gotowy jestem do drogi.

Muzyka na tej płycie poświęcona jest tylko jednej, acz wiodącej w twórczości amerykańskiego muzyka kwestii – gitarze elektrycznej.  W czternastu, odegranych z wielką precyzją i dbałością o brzmieniowe detale miniaturach otrzymujemy solidną dawkę informacji o gitarowych stylach i brzmieniach u samych początków jej światowej ekspansji, w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Nie jest to jednak podróż sentymentalna, muzyce towarzyszy pogodny duch wolności i śmiałego spoglądania w przyszłość, która w wersji Frisella zbiega się też z początkiem ery podboju kosmosu.

 

 

Gitarowe kompozycje utrzymane są w konwencji jazzu Charliego Christiana, bluesmana Juniora Wellsa, pionierów rocka The Byrds i The Kinks, legendy muzyki surf The Beach Boys, folk Pete’a Seegersa oraz country Cheta Atkinsa, Jimmy Bryanta i Merle’a Travisa. Kilkanaście gitarowych szkiców, które z jednej strony oddają to, co najistotniejsze dla stylu danego muzyka, a z drugiej układają się w jakby nowoczesną suitę przenoszącą słuchaczy do biblioteki rozmaitych riffów, funkcji i solówek, które Bill skrupulatnie skatalogował, łącząc w efektownie brzmiącą całość. I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na gitarze gra wielki Bill Frisell w towarzystwie wypróbowanych przyjaciół.

 

1. Pipeline, 2. Turn, Turn, Turn, 3. Messin' with the Kid, 4. Surfer Girl, 5. Rumble, 6. The Shortest Day, 7. Rebel Rouser, 8. Baja, 9. Cannonball Rag, 10. Tired of Waiting for You, 11. Reflections from the Moon, 12. Bryant's Boogie, 13. Lift Off, 14. Telstar