Children's Episode

Autor: 
Kajetan Prochyra
Piotr Wyleżoł
Wydawca: 
Fresh Sound
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

Fresh sound, new talent – wystarczą te dwa określenia obok nazwiska naszego rodaka, by warto było nadstawić uszu. Piotr Wyleżoł wydał właśnie swoją trzecią w karierze, a pierwsza dla hiszpańskiego wydawnictwa Fresh Sound płytę w trio.

„Children's Episodes” to wizytówka polskiego pianisty, kompozytora i lidera zespołu. Jego trio to zespół właśnie, nie solista i sekcja. Nie raz i nie dwa to na kontrabas Michała Barańskiego i na bębny Łukasza Żyty kieruje światła reflektorów Wyleżoł.

Kompozycje, choć różnorodne, tworzą spójną całość, utrzymaną w spokojnym, ciepłym klimacie. Warto zwrócić uwagę na refleksyjną Promised Song (solo Barańskiego!) i tytułowe dwa „Children's Episode”. Płyta już zyskała sobie wielu zwolenników.

Nakładem tej samej wytwórni ukazały się m.in. płyty Brad'a Mehldau'a – chyba najpopularniejszego i najbardziej rozchwytywanego pianisty jazzowego swojego pokolenia. Dla mnie najcenniejszą płytą Mehldau'a jest jego solowy koncert w Tokio. W nim zawiera się esencja jego propozycji a może i muzycznej wyobraźni. Czekam z wielkim zaciekawieniem na Wyleżołowskie "Live in..."

Dodam tylko, że w tej samej serii ukazały się także płyty The Bad Plus (później 3 albumy dla Columbia Rec.), Miguel Zenon (obecnie Marsalis Records, jego zeszłoroczny album wymieniany w chyba każdym amerykańskim zestawieniu Top 2009). Trzymam kciuki za P.W. i, że przetrze szlak kolejnym nadwiślańskim zawodnikom

 

01. Nicholas Patu 02. Promissed Song 03. Deal With Myself 04. Possum 05. Introspection 06. Children's Episode I 07. Children's Episode II 08. Sno Peas'