LIKE – COPYING

Autor: 
Wojciech Juszczak
JEFF PARKER
Wydawca: 
Delmark
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
25.02.2003
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Jeff Parker - guitar, synthesizer; Chris Lopes - bass, flute; Chad Taylor - drums, guitar, vibraphone

Jeff Parker do nagrania swojego pierwszego, autorskiego albumu podszedł z dużą pokorą. Wielbiciele eksperymentów avant-rockowych mogą czuć się lekko zaskoczeni. Za wyjątkiem kilku utworów muzyce z płyty LIKE-COPING bliżej do brzmienia Jim Hall Trio niż do eksperymentów grup Tortoise, czy Isotope 217. 

Jeff Parker otóż sięga po formułę klasycznego, gitarowego tria. Towarzyszą mu - jak to w Chicago bywa - nie tylko muzycy, ale zarazem najbliżsi sąsiedzi i przyjaciele Chad Taylor i Chris Lopes. .Każdy z nich to oczywiście sprawny multiinstrumentalista.

Pozornie spraną do cna formę gitarowego tria Parker wypełnia znakomitymi, melodyjnymi i dyskretnymi kompozycjami. Wnikliwy słuchacz rozpozna w Parkerze jednego z ciekawszych gitarzystów jazzowych. Wcześniej jednak musi uważać by nie ulec zbytnio wyciszonemu nastrojowi całej płyty. Łagodność muzyki Parkera jest pozorna. Skrywa bardzo zaawansowane harmonicznie improwizacje i wycieczki formalne. Jeff Parker przyznaje, że muzyka daje mu wolność i to nie tylko artystyczną. Trzeba przyznać, że korzysta z niej swobodnie, ale nie bez ograniczeń. Tej pokory nauczyło go z pewnością grono niezwykłych chicagowskich muzyków, z którymi przyszło mu współpracować. Lista nazwisk zajmuje prawie jedną stronę książeczki!

1. Miriam; 2. Like-Coping; 3. Days Fly By; 4. Holidays For A Despot; 5. Onyx; 6. Watusi; 7. Omega Sci Fi; 8. Pinecone; 9. Cubes; 10. Plain Song; 11. Scrambler; 12. Roundabout