Giovanni Guidi - pianista nowej generacji

Autor: 
Piotr Wojdat
Zdjęcie: 

Giovanni Guidi to włoski pianista jazzowy znany między innymi jako ze współpracy z trębaczem Enrico Ravą. Jako solista i akompaniator specjalizuje się w muzyce wysublimowanej i jest niezwykle zręczny technicznie. Jego kariera rozwija się w takim tempie, że wielu muzyków mogłoby mu tego pozazdrościć.

Giovanni Guidi urodził się w Foligno i uczył się gry na fortepianie od najmłodszych lat. Realizował to konsekwentnie jako swoje jedyne powołanie. Jego głównym nauczycielem w okresie szkolnym i potem w konserwatorium był Ramberto Ciammarughi. Biorąc udział w letnich seminariach Siena Jazz, zauważył go Enrico Rava, który zwerbował go do jednej ze swoich słynnych grup Under 21. Z tym zespołem Guidi nagrał albumy koncertowe w 2006 i 2009 roku dla wytwórni Editoriale l'Espresso. Następnie pojawił się na dwóch wydawnictwach trębacza, które na światło dzienne wypuściło ECM: “Tribe” w 2010 roku i “On the Dance Floor” w 2012 roku. Ponadto pracował jako sideman przy nagraniach saksofonisty Mauro Negri, gitarzysty Roberto Cecchetto oraz perkusistów Tommaso Cappellato i Fabrizio Sferra. Guidi był także członkiem Cosmic Band Gianluca Petrella i pojawił się na dwóch ich nagraniach.

Włoski pianista z czasem nabierał doświadczenia i w końcu zdecydował się na to, żeby zaprezentować światu swój debiutancki album. “Tomorrow Never Knows” ukazało się w 2006 roku, gdy Giovanni Guidi miał zaledwie 21 lat. Album ukazał się za sprawą wytwórni Venus, a po tym albumie ukazała się seria uznanych nagrań dla włoskiego labelu Cam Jazz. Pierwsze dwa były sesjami kwartetu artysty, odpowiednio z 2007 i 2008 roku. W 2010 roku Guidi poszedł o krok dalej i wydał swoją debiutancką płytę na duży zespół The Unknown Rebel Band. Artysta inspirował się w tym przypadku słynnym Liberation Music Orchestra Charliego Hadena, wspaniałym “Freedom Now Suite” Maxa Roacha i dokonaniach big bandu Carli Bley.

Potem nastąpił kolejny etap jego kariery. Jego pierwsze nowojorskie nagranie “We Don't Live Here Anymore” pojawiło się w 2011 roku. W skład zespołu Guidiego wchodził trombonista Gianluca Petrella, perkusista Gerald Cleaver, basista Thomas Morgan i saksofonista Michael Blake. W tym samym roku Guidi podpisał umowę z ECM. Jego debiut dla tej wytwórni to “City of Broken Dreams” i został nagrany z Morganem i wieloletnim perkusistą João Lobo. Album został wydany w czerwcu 2013 roku. W 2015 roku Guidi powrócił z kolejnym trio dla ECM i płytą “This Is the Day”. W następnym roku ukazało się “Ida Lupino”, na potrzeby którego tytuł zaczerpnął od Carli Bley i jej kompozycji. Do współpracy zaprzęgnął włoskiego puzonistę Gianlucę Petrellę, amerykańskiego perkusistę Geralda Cleavera i francuskiego klarnecistę Louisa Sclavisa. Po trasie koncertowej pianista powrócił do studia z trio Morgan / Lobo i rozszerzył go do kwintetu z saksofonistą Francesco Bearzattim i gitarzystą Roberto Cecchetto, co znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci tegorocznego “Avecs Le Temps”. Tytułowy utwór stanowi hołd dla zmarłego francuskiego piosenkarza i kompozytora Leo Ferre, a na koniec Giovanni Guidi kłania się w pas polskim słuchaczom w postaci elegii dla Tomasza Stańki. Pozostała część zestawu, grana przez kwintet, została napisana przez pianistę lub jest wynikiem improwizacji grupowej.