Dni Muzyki Nowej 2015: TWOgether Duo

Autor: 
Marta Jundziłł
Zdjęcie: 

Wiolonczela i akordeon to połączenie nietypowe dla sali koncertowych w Polsce. Dni Muzyki Nowej są więc miejscem bardziej niż odpowiednim, na koncert w tej kombinacji instrumentalnej. Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) i Maciej Frąckiewicz (akordeon) w niedzielę, 12 kwietnia wystąpią podczas piątej edycji festiwalu, w gdańskim Żaku.

W 2007 roku postanowili po prostu razem grać. Bez wielkiej filozofii i planu na międzynarodową karierę. Dwójka studentów warszawskiej Akademii Muzycznej, pod okiem akordeonisty – profesora Klaudiusza Barana zaczęła badać możliwości barwowe swoich instrumentów i sposoby, w jakie mogą ze sobą korespondować. Wymyślili prostą, chwytliwą nazwę - TWOgether Duo. Na początku nie zakładali, że kompilacja wiolonczeli i akordeonu zwróci uwagę krytyków i publiczności. Ostatnie osiem lat skutecznie wyprowadziło ich z błędu. Są laureatami wielu konkursów: m.in. Nagroda Specjalna dla Najlepiej Zapowiadającego się Polskiego Artysty na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), a także gośćmi festiwali: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna. Publiczności dali się bliżej poznać po zgarnięciu Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna, w 2012 roku. W tym samym roku, dzięki stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska” nagrali swoją debiutancką płytę - Satin. Album nominowany był do Fryderyków 2013 w kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku, Muzyka Współczesna. Lista osiągnięć jest długa, a wniosek jeden: TWOgether Duo osiągnęło sukces.

Repertuar jaki wykonuje TWOgether Duo jest, jak można się domyślić, bardzo zróżnicowany. To zarówno sonaty Bacha, w których partię basso continuo gra akordeon, jak i awangarda  młodych, mało znanych twórców. Na koncert w Żaku, artyści przygotowali porcję muzyki współczesnych, polskich kompozytorów. Wszystkie utwory, które duet wykona w niedzielę, były napisane specjalnie dla nich (między innymi utwór Tomasza Szepaniaka, Gankhar II – zwycięska kompozycja, 55. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie).
Występ na Dniach Muzyki Nowej zapowiada się bardzo niejednorodnie. TWOgether Duo zagrają nie tylko na swoich głównych instrumentach. Usłyszymy ich na gitarze i krotalach (mały idiofon, tak zwane talerze antyczne). Duet wykona też utwory z fragmentami deklamacji. Wszystko spięte elektroniką, którą również obsługują samodzielnie.

Zetknięcie się na żywo z muzyką TWOgether Duo będzie z pewnością ciekawym doznaniem. Jest to okazja do zweryfikowania swojej wiedzy na temat barwy akordeonu i wiolonczeli. W twórczości duetu jest bowiem wiele utworów, w których trzeba się dwa razy zastanowić, by odpowiedzieć sobie na pytanie, przez jaki instrument zagrana była dana partia. Ten stopiony dźwięk klasycznych instrumentów, w kontraście do elektronicznych paternów tworzy ekscentryczny organizm - muzykę dynamicznie zespoloną, w pełną fantazji wykonawczej całość.

CO? Dni Muzyki Nowej
GDZIE? Gdańsk, Klub Żak
KIEDY? 12.04.015
BILETY:  (dostępne w kasie klubu Żak)
20 zł cena dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
25zł cena dla studentów i seniorów
30zł cena dla posiadaczy Karty do Kultury
40 zł cena biletu normalnego