Jeden z najświetniejszych kontrabasistów jazzowych Charnett Moffett nie żyje.

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Smutna wiadomość dla świata jazzu. 11 kwitnia w skutek zawału serca zmarł jeden z najwspanialszych wirtuozów kontrabasu i ogromnie ceniony muzyk sesyjny Charnett Moffet. Jak poinformowała żona i współpracowniczka muzyczna Charnetta, Jana Herzen, muzyk zmarł w szpitalu Uniwerstyteckim w Stanford. Prywatna ceremonia pogrzebowa odbędzie się 24 kwienia w Californii.

Charnett Moffett urodził się 10-go czerwca 1967 roku w Nowym Jorku. Uczęszczał do High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku, później studiował w Mannes College of Music oraz Juilliard School of Music. Jako uzdolnione dziecko, w wieku siedmiu lat  pojawił się w nagraniu z Moffett Family (ojciec Charnetta był uznanym muzykiem i stałym muzycznym partnerem Ornette’a Colemana).

W 1983 roku nagrał z Branfordem Marsalisem Scenes in the City a rok później dołączył do kwintetu pojawiając się na, nagrodzonej Grammy płycie  Black Codes From the Underground. W latach 1980-tych, Moffett współpracował ze Stanley Jordanem, nagrał z nim bestselerowy album Magic Touch oraz z kwintetem Tonyego Williamsa, nagrywając 2 albumy Civilization oraz Angel Stree.

Charnett Moffett urodził się 10-go czerwca 1967 roku w Nowym Jorku. Uczęszczał do High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku, później studiował w Mannes College of Music oraz Juilliard School of Music. Jako uzdolnione dziecko, w wieku siedmiu lat (1974 r) pojawia się w nagraniu z Moffett Family (ojciec Charnetta był uznanym muzykiem).

W 1983 roku nagrał z Branfordem Marsalisem Scenes in the City a rok później dołączył do kwintetu młodszego brata Branforda, Wyntona pojawiając się na, nagrodzonej Grammy płycie  Black Codes From the Underground. W latach 1980-tych, Moffett współpracował ze Stanleyem Jordanem, nagrał z nim bestselerowy album Magic Touch oraz z kwintetem Tonyego Williamsa, nagrywając dwa albumy Civilization oraz Angel Stree.

Pracował z takimi muzyki jak: Art Blakey, Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Tony Williams, Arturo Sandoval, Harry Connick Jr, David Sanborn, Brandford Marsalis, Anita Baker, Betty Midler, Dianne Reeves, Herbie Hancock i nade wszystko z Kennym Garrettem, z którym nagrał dziwięć albumów i wielkim Ornettem Colemanem.

W 1987 podpisał umowę z wytwórnią Blue Note debiutując jako lider. Później, związany z innymi wytwórniami, nagrał łącznie 13 albumów. W nagraniach jego płyt brali udział m.in: Kenny Garrett, Stanley Jordan, Ornette Coleman, Geri Allen, Cyrusem Chestnut oraz ojciec, Charles Moffett Sr. Od 2009 roku Moffett związany był kontraktem wydawniczym z Motema Records i wydał w niej siedem płyt.

 

 

Tagi: