Jazz jantar 2023: Krystyna Stańko i FESTEN dziś w Żaku.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Ella Fitzgerald wystąpiła w reklamie KFC, Herbie Hancock wcielił się w rolę Ministra Obrony w filmie "Valerian" Luca Bessona, a Cannonball Adderley zagrał w serialu "Kung-fu" z Davidem Carradinem - jazz zawsze był blisko kultury popularnej, nawet jeżeli próbowano go niekiedy odgradzać od niej i stawiać wyżej w hierarchii. Francuski kwartet Festen albumem "Replicant: Musical Odyssey" pokazał, że z takiego mezaliansu również dla muzyki może powstać coś wyjątkowego i dopisał jazzowy spin-off do "Blade Runnera", opowiadany z perspektywy Roya Batty'ego - bohatera granego przez Rutgera Hauera.

Nie brakuje na nowym wydawnictwie Francuzów futurystycznych syntezatorów, są też równie kosmiczne solówki odgrywane na pozostałych instrumentach i gęsta atmosfera przypominająca zatłoczoną, futurystyczną metropolię znaną z filmu Ridleya Scotta. W recenzji na łamach francuskiego magazynu Citizen Jazz zaznaczono: "Dzięki muzyce dla umysłu i ciała - dalekiej od często pustej skorupy określanej mianem nowej sceny jazzowej - nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że Festen ma coś własnego do powiedzenia i że ma historie, które chce opowiadać".

Podczas festiwalu Jazz Jantar "Replicant: Musical Odyssey" zostanie wykonany w Polsce premierowo i będzie to także pierwszy koncert Festen nad Wisłą.

 

Krystyna Stańko / Eurodyka

W listopadzie 2023 ukaże się kolejny album Krystyny Stańko, zatytułowany „Eurodyka”, poświęcony Europie. Wokalistce towarzyszy Dominik Bukowski, Paul Rutschka, Mikołaj Stańko, a także Michał Bąk. W nagraniach uczestniczyli m.in. także goście: wybitny norweski trębacz Arve Henriksen, nagrywający dla wytwórni ECM, portugalski wokalista Joao de Sousa, ukraińska wokalistka Laura Marti i inni.

Krystyna Stańko: „Na płycie nie brakuje partii improwizowanych, brzmienie mieni się bogactwem barw, a zarazem faktura jest ażurowa, niezwykle subtelna, w której opowiadam różne historie.

„Eurodyka”, to jakby osobne muzyczne obrazy, połączone w całość, niczym spacer po wystawie, podróż po europejskich miastach. Każda opowieść ma swój podtytuł - nazwę miasta, jednak słowa nie opisują ani miejsc, ani ich historii. Decyduje nastrój, atmosfera, które inspirowały mnie i Dominika Bukowskiego, współtwórcę materiału na album.”

 
 

 

Tagi: