Soundcheck przy zaćmieniu księżyca

Autor: 
T.

Z wielką obawą szłam do Tygmontu na koncert Soundcheck, gdzie zespół promował swój trzeci album „Druglum”. Mimo środka tygodnia i zaćmienia Księżyca, publiczność dotarła.

Koncert rozpoczął się od łagodnego brzmienia utworu "Cajun". Już od początku było słychać, że muzycy mają między sobą doskonałe porozumienie i lubią ze sobą grać. Muzyka brzmiała ciekawie, a momentami zaskakująco. Oprócz utworów z nowej płyty, można było usłyszeć stare, jak i zupełnie nowe.

Na długo zapamiętam dwugłos perkusji i kontrabasu w utworze "For Aunt Mary" Andrzeja Święsa, z jednej z poprzednich płyt.

Inaczej, zabrzmiał tym razem "Żuraw"- utwór Macieja "Kocina" Kocińskiego,  inspirowany muzyką ludową, nadal piękny ale bez tej „tajemnicy”.

Maciej „Kocin” Kociński - zapowiedział nową płytę - "Marysia", inspirowaną wierszami z Kazachstanu. Zagrali z niej jeden bardzo nostalgiczny kawałek.

Muzycy mają wejść do studia w lipcu w większym składzie, wzbogaconym o kwartet smyczkowy i wokalistkę. Czekamy.

 

SOUNDCHECK:

Maciej „Kocin” Kociński - saksofony

Krzysztof Dys - fortepian

Andrzej Święs - kontrabas

Krzysztof Szmańda ­- perkusja

 
O zespole:

Zespół istnieje od 2002 roku. Jego repertuar to przede wszystkim kompozycje saksofonisty Macieja "Kocina" Kocińskiego, ale także pozostałych członków grupy.

Wszechstronne wykształcenie, spore doświadczenie, szerokie muzyczne zainteresowania sprawiły, że muzycy wypracowali indywidualny styl i brzmienie. Do tej pory muzycy współpracowali z takimi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Artur Dutkiewicz, Joachim Mencel, Piotr Żaczek, Jacek Kochan, Oleg Kireyev, George Garzone, Lee Konitz, Frank Parker, Maria Schneider, Kuba Badach, Krzysztof Herdzin, Ewa Bem.

W maju 2004 roku zespół brał udział w Konkursie zespołów jazzowo-bluesowych w Gdyni, gdzie Maciej Kociński otrzymał indywidualną nagrodę dla najlepszego instrumentalisty i zaproszenie do występu na Sopot Molo Jazz Festival. W październiku 2004 Soundcheck zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowo-Bluesowym w Usti nad Łabą, co zaowocowało zaproszeniem zespołu na występ w Dreźnie w marcu 2005 roku na festiwalu JazzWelten. W lutym 2005 Soundcheck wziął udział w finale Bielskiej Zadymki Jazzowej, gdzie Maciej Kociński otrzymał indywidualne wyróżnienie. W kwietniu 2005 zespół zdobył Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, tam też Krzysztof Szmańda otrzymał indywidualne wyróżnienie, a Maciej Kociński otrzymał nagrodę specjalną. W tym samym roku Soundcheck zdobył ponadto 2 miejsce na międzynarodowym konkursie Krokus w Jeleniej Gorze oraz wywalczył Klucz do kariery w XXXI edycji Jesieni Jazzowej w Gorzowie Wlkp. Podczas międzynarodowego festiwalu Zmagania Jazzowe w Szczecinie, Maciej Kociński został wybrany przez internautów najlepszym uczestnikiem tej edycji festiwalu.

Zespół ma na swym koncie trzy autorskie płyty, które otrzymały bardzo pozytywne recenzje:

- Soundcheck I (2005)

- Soundcheck II (2007)

- Soundcheck III Druglum (2010)

W styczniu 2010 roku Magazyn Jazz Forum dołączył płytę Soundcheck - Reperkusje, będącą kompilacją utworów z wszystkich trzech płyt zespołu.

/materiały promocyjne zespołu/