36. Jazz Juniors – Jazz-Folk i Europejska Muzyka Improwizowana

Autor: 
Mateusz Magierowski
Autor zdjęcia: 
Anna Jackowska

Mimo że punkt kulminacyjny 36. Jazz Juniors, czyli koncert laureatów w studiu Radia Kraków późnym poniedziałkowym wieczorem przeszedł już do historii, krakowskich fanów jazzu zgromadzonych we wtorek i środę w sali klubu Rotunda czekały jeszcze nie lada atrakcje.

Wtorek był poświęcony muzykom, którzy w swojej twórczości łączą jazz z ludowymi inspiracjami.  Ciekawy koncert dało mołdawsko-słowackie Pacora Trio, jednak niekwestionowaną gwiazdą nie tylko tego dnia, jak i całego festiwalu był bułgarski instrumentalista i wokalista Theodosii Spassov, polskim melomanom znany m.in. z udziału w projekcie Grzecha Piotrowskiego World Orchestra. Grający na używanym już setki lat temu przez bałkańskich pasterzy drewnianym flecie kaval Spassov, przyjechał ze swoim trio – grającym na gadułce - tradycyjnym bułgarskim instrumencie strunowym Peyo Peevem oraz gitarzystą Petarem Milanovem. Muzycy, ustawieni naprzeciw siebie na podwyższeniu, otoczonym przez słuchaczy sprawiali wrażenie, jak gdyby odprawiali za pośrednictwem swej muzyki swoisty magiczny rytuał. Gromki aplauz dowodził, że słuchacze bardzo szybko dali się oczarować dramaturgią owego rytuału, opartego o melodyjny groove i  przejmujące, liryczne partie solowe Spassova i Peeva.

W ostatnim dniu festiwalu na zaprezentowali się jazzmani zza naszej południowej granicy – słowackie AMC Trio oraz trio znanego ze współpracy z polskimi muzykami jazzowymi - m.in. Agą Zaryan i Piotrem Wyleżołem -  Davida Dorůžki. Formację AMC, mającą na koncie współpracę z Ulfem Wakeniusem czy Randy Beckerem tworzą pianista Peter Adamkovič , kontrabasista  Martin Marinčák oraz perkusista Stanislav Cvanciger. Ich gra pełna była porywającej dynamiki i witalności, co nie powinno dziwić ze względu na muzyczne inspiracje, których, jak zdradził  Marinčák członkowie zespołu szukają w naturze. Muzycznym kontrapunktem dla występu AMC Trio był koncert tria Dorůžki (David Dorůžka – gitara, Tomáš Liška – kontrabas, Martin Novák – perkusja), którego gra zogniskowana była wokół refleksyjnych, subtelnych pasaży lidera.

36. Festiwal Jazz Juniors został już oficjalnie zakończony. Miejmy nadzieję, że jego echo nie ucichnie szybko przede wszystkim za sprawą kolejnych muzycznych sukcesów laureatów festiwalowego konkursu,  na czele z formacją N.S.I.