Two Souls

Autor: 
Piotr Wojdat
Maciej Staniecki & Wojciech Jachna
Wydawca: 
Requiem Records
Dystrybutor: 
Requiem
Data wydania: 
27.11.2020
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Maciej Staniecki - guitar, loops; Wojciech Jachna - trumpet, loops

Trębacz Wojciech Jachna ma za sobą kolejny pracowity i niezwykle udany rok. Tym razem może się pochwalić aż trzema wydawnictwami, spośród których każde trzyma wysoki poziom i na swój sposób jest godne uwagi. Najwięcej miejsca w wirtualnej przestrzeni poświęcono projektowi Wojciech Jachna Squad i albumowi “Elements”. I chyba słusznie, bo to jedna z najbardziej ambitnych płyt w dorobku artysty - będąca jednocześnie rozwinięciem pomysłów z “The Right Moment” nagranego w podobnym składzie. Nieco mniej mówiło się jednak o wspólnej płycie trębacza z Kubą Ziołkiem i perkusistą Jackiem Buhlem (“Animated Music”) oraz “Two Souls” zarejestrowanej wraz z gitarzystą Maciejem Stanieckim, której zawartość postaram się nieco przybliżyć w tym tekście.

Omawiany przeze mnie album od strony wizualnej do złudzenia przypomina okładkę “Synthomathic” Jachny i Buhla - proszę nie wierzyć mi jednak na słowo, tylko porównać obie grafiki. Nie wiem, czy jest to celowe działanie, czy zwykły zbieg okoliczności. Tak się jednak składa, a może to tylko mój punkt widzenia, że pod względem muzycznym duetowi Jachny ze Stanieckim chyba właśnie najbliżej do duetu trębacza z Jackiem Buhlem. To, co łączy oba projekty to minimalizm środków wyrazu i surowe brzmienie, a także tendencja do poszerzanie spektrum dźwięków o elektronikę. Na “Two Souls” przynosi to bardzo dobre efekty. Dzięki zastosowanym loopom muzyka nabiera kolorytu, jest bardziej przestrzenna i nastrojowa. Bywa też, że staje się prawie namacalna w najbardziej wyrazistym utworze na płycie zatytułowanym “Outside”.

“Two Souls” to spotkanie bratnich dusz, które zostało zapoczątkowane na Ambient Festival w Gorlicach w 2019 roku. Cieszy, że ta współpraca ma swoją kontynuację i nie zakończyła się na jednym występie. Zarówno Maciej Staniecki, jak i Wojciech Jachna potrafią odnaleźć się w różnych okolicznościach i składach. W duecie prezentują szeroki wachlarz umiejętności i udowadniają, że stosunkowo przystępne granie może iść w parze z kreatywnością i wysoką jakością. 

 

  1. Flux, Interius, Outside, Ballade, River, Meli, Two souls, Mute, Exit